• روایت روزهای انقلاب با عکس‌های محمدباقر قاسم

  روایت روزهای انقلاب با عکس‌های محمدباقر قاسم

  فاطمه شعبانی، خبرنگار- نمایشگاه عکس «شاهدِ شهر؛ عکس‌های محمدباقر قاسم از نهضت انقلاب اسلامی در سمنان» از دهم بهمن ماه در گالری «خانه» افتتاح شد. این نمایشگاه شامل ۴۰ عکس سیاه و سفید است که« محمدباقر قاسم» در سال‌های منتهی به پیروزی انقلاب اسلامی در شهر سمنان عکاسی کرده است. عکس‌هایی که هرکدام، اتفاقاتی را روایت می‌کند که در شهر سمنان رخ داده و عکاس اعتقاد دارد حتی فکرش را نمی‌کرده که روزگاری این عکس‌ها بخشی از تاریخ معاصر شهرش و در قالب نمایشگاه روایتگر تصویری وقایع انقلاب اسلامی شود. برگزاری این نمایشگاه بهانه گفت و گوی ما با این عکاس بود.

 • «تن‌نور» کتابی با طعم عشق و جنگ

  «تن‌نور» کتابی با طعم عشق و جنگ

  فاطمه شعبانی، خبرنگار - جدیدترین رمان «حسین قربانزاده خیاوی» با عنوان «تن‌نور» در انتشارات سوره مهر به چاپ رسید. رمان پیش از جنگ تحمیلی آغاز می‌شود، در ادامه با جنگ گره می‌خورد و پیش می‌رود. داستان درباره پسری اهل آذربایجان به نام «آراز» است. پدر آراز تکاور نیروی دریایی ارتش است که بعد از مرگ همسرش مجبور می‌شود پسرش را با خود به خرمشهر ببرد و او را به یکی از دوستانش بسپارد. گرمای خطه جنوب و از طرفی فقدان مادر پسر را آزار می‌دهد. «نجمه» دختر میزبان سعی دارد از نگاه آراز برف و کوهستان را بشناسد و او را با نخل و گرما آشتی دهد. این ارتباط باعث سازگاری آراز با محیط می‌شود، اما شروع جنگ تحمیلی اتفاقات را به شکل دیگری رقم می‌زند. گفت‌وگوی ما را با قربانزاده بخوانید.

 • جشنواره شعر فجر و حکایت یک «دل‌بستگی»

  جشنواره شعر فجر و حکایت یک «دل‌بستگی»

  سمیه دهقان‌زاده-خبرنگار؛ جشنواره بین‌المللی شعر فجر که شاید کمتر از فیلم و تئاتر فجر برای مردم نام آشنا باشد، از سال ۱۳۵۸ شرایط ظهور و بروزش فراهم شد که در آرامش و طمأنینه‌ای شاعرانه و هنرمندانه به تعالی و ارتقای شعر امروز بپردازد. علیرضا قزوه، درباره آغاز این رویداد فرهنگی- هنری اینطور می‌گوید: «شعر، سرمایه اولیه ما ایرانیان است و ما را در جهان با شعر و عرفان می‌شناسند.»

 • «امکان‌ها و زمینه‌های حقوقی برای رشد وی‌اودی‌ها» نقد و بررسی می‌شود

  «امکان‌ها و زمینه‌های حقوقی برای رشد وی‌اودی‌ها» نقد و بررسی می‌شود

  نهمین جستار از سلسله جستارهای «بازار رسانه» با موضوع «امکان‌ها و زمینه‌های حقوقی برای رشد وی‌اودی‌ها»به همت پژوهشکده فرهنگ و هنر اسلامی، سه شنبه بیست‌وچهارم بهمن‌ماه در سالن شهید آوینی پژوهشکده فرهنگ و هنر اسلامی واقع در حوزه هنری برگزار می‌شود.

 • طنزخوانه دهم با موضوع «بانک و پول و ثروت» برگزار می‌شود

  طنزخوانه دهم با موضوع «بانک و پول و ثروت» برگزار می‌شود

  جلسه دهم گردهمی نثرخوانی طنز به نام «طنزخوانه» با موضوع «بانک و پول و ثروت» روز سه‌شنبه ۲۴ بهمن‌ماه ساعت ۱۶:۳۰ در حوزه هنری طبقه چهارم اتاق ۴۰۲ برگزار می‌شود.

 • «بلندای آسمان وطن» در باغ موزه دفاع‌مقدس رونمایی می‌شود

  «بلندای آسمان وطن» در باغ موزه دفاع‌مقدس رونمایی می‌شود

  کتاب «بلندای آسمان وطن» خاطرات خلبان آزاده جانباز امیرسرتیپ «قاسم محمد امینی» به قلم «میرعمادالدین فیاضی» در باغ موزه دفاع‌ مقدس رونمایی می‌شود.

 • کاروان شب‌های شعر انقلاب به منزل پایانی رسید

  کاروان شب‌های شعر انقلاب به منزل پایانی رسید

  اختتامیه پنجمین دوره شب های شعر انقلاب، با حضور اهالی شعر و ادب و خانواده شهدا، عصر شنبه ۲۱ بهمن ۱۴۰۲ در گلزار شهدای کرمان برگزار شد.

 • طنزآمیز؛ گردهمی طنز دیروز و امروز برگزار می‌شود

  طنزآمیز؛ گردهمی طنز دیروز و امروز برگزار می‌شود

  نخستین گردهمی طنز دیروز و امروز یا همان «طنزآمیز» روز دوشنبه ۲۳ بهمن ماه ۱۴۰۲ ساعت ۱۷ در اتاق ۴۰۲، طبقه چهارم ساختمان حوزه هنری برگزار می‌شود

 • ۹۰ دقیقه پایانی دو مبارز و یک «صبح اعدام»

  ۹۰ دقیقه پایانی دو مبارز و یک «صبح اعدام»

  رها کشاورز- روزنامه‌نگار؛ «صبح اعدام»‌ی که روایتی مستندگونه دارد و سیاه و سفید است. شاید نسخه کوتاه شده‌اش جذاب‌تر از آب درمی‌آمد و در صورت حذف بخشی از تک‌گویی‌های طولانی زنانه فیلم سرراست‌تر می‌شد، اما موسیقی منحصربه‌فرد، مرموز و خیال‌انگیز «صبح اعدام» نقطه عطف روایت فیلم است.

 • درخشش حوزه هنری در چهل‌ودومین جشنواره‌ی فیلم فجر / ۱۰ سیمرغ برای «سوره»

  درخشش حوزه هنری در چهل‌ودومین جشنواره‌ی فیلم فجر / ۱۰ سیمرغ برای «سوره»

  سازمان سینمایی سوره حوزه هنری انقلاب اسلامی که با پنج فیلم سینمایی و یک انیمیشن در چهل‌ودومین جشنواره فیلم فجر حضور داشت، موفق به کسب ۱۰ سیمرغ بلورین و یک دیپلم افتخار از این جشنواره شد.

 • تقدیر از ۲ کتاب انتشارات سوره مهر در جایزه کتاب سال

  تقدیر از ۲ کتاب انتشارات سوره مهر در جایزه کتاب سال

  در آیین اختتامیه «چهل‌ویکمین جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران و سی‌ویکمین جایزه جهانی کتاب سال جمهوری اسلامی ایران» دو کتاب «دل‌بستگی» و «دانشنامه زندان سیاسی دوره پهلوی» انتشارات سوره مهر حوزه هنری برگزیده و مورد تقدیر واقع شد.

 • جهانی‌ شدن مسئله فلسطین با نشانه‌های تصویری و زبانی

  جهانی‌ شدن مسئله فلسطین با نشانه‌های تصویری و زبانی

  محمدصادق رشیدی، استاد دانشگاه و نشانه‌شناس، در نشست تحلیل ساز و کارهای بازنمایی طوفان‌الاقصی و گفتمان مقاومت در نظام‌های نشانه‌ای بصری از سری نشست‌های همایش شناخت و تحلیل نظام نشانگانی طوفان‌الاقصی، که به همت دفتر پاسداشت زبان فارسی حوزه هنری برگزارشد، با بررسی تصاویر دیوارنگاری شده یا گرافیتی که در جهان بازنمایی شده‌اند، اظهار کرد: تحلیل و قرائت نشانه‌شناسانه این تصاویر گرافیتی و همچنین نشانه‌های زبانی غزه، نشان دهنده این است که فلسطین پس از طوفان‌الاقصی فرامنطقه‌ای شده و تبدیل به مسئله‌ای کل جهان شده است.

 • بررسی سیاست‌های بازآفرینی شهری در چهلمین نشست «مسأله شهر»

  بررسی سیاست‌های بازآفرینی شهری در چهلمین نشست «مسأله شهر»

  نشست چهلم از سلسله نشست‌های «مسأله شهر» با موضوع «مسکن در استطاعت» بیست سوم بهمن‌ماه برگزار می‌شود.

 • 📷 شب‌های روشن حوزه هنری/۶

  📷 شب‌های روشن حوزه هنری/۶

  شب سینمایی سوره هم‌زمان با برپایی چهل‌ودومین جشنواره‌ی فیلم فجر در حوزه هنری از ۱۲ تا ۲۲ بهمن برگزار می‌شود.

 • برگزاری مجالس مضحکه ابوخلیق در حوزه هنری

  برگزاری مجالس مضحکه ابوخلیق در حوزه هنری

  مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری به مناسبت اعیاد شعبانیه از ۲۴ الی ۲۷ بهمن‌ماه، مجالس شبیه شادی‌آور و مضحکه ابوخلیق را برگزار می‌کند.

 • «گزارش‌پژوهشی گذری بر وضعیت کتاب کودک و نوجوان۱و ۲» رونمایی شد

  «گزارش‌پژوهشی گذری بر وضعیت کتاب کودک و نوجوان۱و ۲» رونمایی شد

  علیرضا ارباب-خبرنگار؛ در «قرارِ هفت» نشست پژوهشی‌ای با موضوع «سیاست‌گذاری ادبیات کودک و نوجوان، در دوگانه ترجمه و تألیف» توسط کاپ و با همکاری سازمان پژوهش به همراه رونمایی از «گزارش‌پژوهشی گذری بر وضعیت کتاب کودک و نوجوان۱و ۲» با حضور دکتر مریم جلالی، پژوهشگر و عضو هیئت‌علمی دانشگاه شهید بهشتی، دکتر محمدحسین ظریفیان، عضو هیئت‌علمی دانشگاه تهران و مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، مهدی صالحی، کارشناس دفتر پاسداشت زبان فارسی، زهرا محسنی فرد پژوهشگر و کارشناس ادبیات کودک و دبیری مجید مجیدی مدیر کانون اندیشه‌پژوهی کودک و نوجوان به مناسبت بیست‌ویکمین دوره جشنواره کتاب رشد، چهارشنبه هجدهم بهمن‌ماه در سالن سلمان هراتی حوزه هنری برگزار شد.

 • «حقیقت سمیر» ماجرای اسیر لبنانی که با نهج‌البلاغه وارد دنیای تفکر شد

  «حقیقت سمیر» ماجرای اسیر لبنانی که با نهج‌البلاغه وارد دنیای تفکر شد

  ناهید منصوری—خبرنگار، با موضوع فلسطین و وقایع رخ داده در سرزمین اشغالی، کتاب‌های متنوع و متعددی نوشته و به چاپ رسیده است. یکی از این آثار «حقیقت سمیر» است که به شکل مستند برشی از وقایع و جنایت‌های رژیم صهیونیستی را از زبان قدیمی‌ترین اسیر لبنانی در زندان‌های اسرائیل روایت می‌کند. این کتاب به همت انتشارات سوره مهر و به قلم یعقوب توکلی نوشته شده است و ما به بهانه فرارسیدن پیروزی انقلاب اسلامی و مقاومت مردم در برابر ظلم و طاغوت گفت‌وگویی با این نویسنده داشته‌ایم که می‌خوانید.

 • چهارمین محفل از پنجمین دوره شب‌های شعر انقلاب در شهر کرج برگزار شد

  چهارمین محفل از پنجمین دوره شب‌های شعر انقلاب در شهر کرج برگزار شد

  چهارمین محفل از پنجمین دوره شب‌های شعر انقلاب، عصر چهارشنبه ۱۸ بهمن ۱۴۰۲ به میزبانی شهر کرج برگزار شد. 

 • 📷 «قرارِ هفت» نشست پژوهشی

  📷 «قرارِ هفت» نشست پژوهشی

  نشست پژوهشی «‌سیاست‌گذاری ادبیات کودک و نوجوان، در دوگانه ترجمه و تألیف»‌، با حضور دکتر مریم جلالی و دکتر محمدحسین ظریفیان به همت کانون اندیشه‌پژوهی کودک و نوجوان (کاپ) و با همکاری سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی وزارت آموزش و پرورش برگزار شد.

 • «نگاهی تازه به جنگ و صلح» از سوره مهر منتشر شد

  «نگاهی تازه به جنگ و صلح» از سوره مهر منتشر شد

  کتاب «نگاهی تازه به جنگ و صلح» نوشته‌ی محمدرضا سرشار، به‌نقد و بررسی شاهکار لئو تولستوی از آثار برتر ادبیات داستانی جهان می‌پردازد.

 • 📷 شب‌های روشن حوزه هنری/۵

  📷 شب‌های روشن حوزه هنری/۵

  شب سینمایی سوره هم‌زمان با برپایی چهل‌ودومین جشنواره‌ی فیلم فجر در حوزه هنری از ۱۲ تا ۲۲ بهمن برگزار می‌شود.

 • 📷 شب‌های روشن حوزه هنری/۴

  📷 شب‌های روشن حوزه هنری/۴

  شب سینمایی سوره هم‌زمان با برپایی چهل‌ودومین جشنواره‌ی فیلم فجر در حوزه هنری از ۱۲ تا ۲۲ بهمن برگزار می‌شود.

 • مروری بر تاریخ فرهنگ و هنر معاصر

  مروری بر تاریخ فرهنگ و هنر معاصر

  رویداد تاریخ شفاهی آینه همراه با بررسی تاریخ فرهنگ و هنر ایران معاصر به آموزش و ترویج تاریخ شفاهی می‌پردازد.

 • «نوزده، نود و نه» در تالار چهارسو روی صحنه می‌رود

  «نوزده، نود و نه» در تالار چهارسو روی صحنه می‌رود

  نمایش «نوزده، نود و نه» به نویسندگی و کارگردانی از ایوب آقاخانی از ۱۹ بهمن ماه در تالارچهارسو تئاترشهر روی صحنه می‌رود.

 • 📷 جلسه نقد و بررسی کتاب «پیامبر بی‌معجزه»

  📷 جلسه نقد و بررسی کتاب «پیامبر بی‌معجزه»

  نشست «دوشنبه‌ها، به وقت کتاب» به کتاب «پیامبر بی‌معجزه» اختصاص داشت و با حضور محمدعلی رکنی نویسنده اثر و حمید بابایی مجری کارشناس و داستان‌نویسان تحت آموزش بابایی، در سالن مهرداد اوستا برگزار شد.

 • 📷 شب‌های روشن حوزه هنری/۳

  📷 شب‌های روشن حوزه هنری/۳

  شب سینمایی سوره هم‌زمان با برپایی چهل‌ودومین جشنواره‌ی فیلم فجر در حوزه هنری از ۱۲ تا ۲۲ بهمن برگزار می‌شود.

 • محفل پنجاه‌وهفتم عصرنشینی هنر و اندیشه «دیدار» برگزار شد

  محفل پنجاه‌وهفتم عصرنشینی هنر و اندیشه «دیدار» برگزار شد

  علیرضا ارباب-خبرنگار؛ محفل پنجاه‌وهفتم عصرنشینی هنر و اندیشه «دیدار» با موضوع «عرضۀ هنر، تقاضای بازار» با نگاهی به دوره‌های حراج تهران به همت پژوهشکده فرهنگ و هنر اسلامی، با حضور امیر عبدالحسینی؛ دبیر شانزدهمین جشنوارۀ تجسمی فجر، مسیحا ربیعی؛ مدرس طراحی در دانشگاه تهران و محمدرضا وحیدزاده؛ پژوهشگر هنر و دبیر نشست ۱۶ بهمن‌ماه درموسسه فرهنگی هنری صبا برگزار ‌شد. گزارش ما را دراین‌باره بخوانید.

 •  مسئله «پیامبر بی‌معجزه» امتحان الهی است

   مسئله «پیامبر بی‌معجزه» امتحان الهی است

  نشست «دوشنبه‌ها، به وقت کتاب» به کتاب «پیامبر بی‌معجزه» اختصاص داشت و با حضور محمدعلی رکنی نویسنده اثر و حمید بابایی مجری کارشناس و داستان‌نویسان تحت آموزش بابایی، در سالن مهرداد اوستا برگزار شد.

 • «سیطره» در سماوا صوتی شد

  «سیطره» در سماوا صوتی شد

  نسخه صوتی کتاب «سیطره» به قلم کیانوش گلزار راغب روانه بازار شد.

 • سومین محفل «دوره شب‌های شعر انقلاب» در قم برگزار شد

  سومین محفل «دوره شب‌های شعر انقلاب» در قم برگزار شد

  سومین محفل از پنجمین دوره شب‌های شعر انقلاب، عصر دوشنبه ۱۶ بهمن ۱۴۰۲ به میزبانی شهر قم برگزار شد.