۱۴۰۳.۰۳.۲۳

کتاب «دریاچه ماهی» خاطرات مصطفی یعقوبی از رزمندگان دوران دفاع‌مقدس به قلم مهرنوش یعقوبی در انتشارات سوره‌مهر به چاپ رسید.

به گزارش روابط عمومی حوزه هنری انقلاب اسلامی، کتاب «دریاچه ماهی» جنگ را از زاویه دید مصطفی یعقوبی یک روستازاده نقل و تاثیراتی را که بر زندگی او داشته، بازگو می‌کند.

مهرنوش یعقوبی نویسنده «دریاچه ماهی» دختر مصطفی یعقوبی است که همواره خاطرات دوران خدمت سربازی پدرش برایش جذاب و شنیدنی بوده و تصمیم می‌گیرد این خاطرات را که از کودکی تاکنون از زبان پدرش شنیده بنویسد. از غواصان کربلای ۴، تا شهادت فرمانده‌اش شهید محمود مرادی، از درس‌هایی که پدرش گرفته تا رنج‌هایی که کشیده، از شهادت بهترین دوستش تا تنهایی‌اش در سد دز.

«دریاچه ماهی» در ۱۳ فصل نگارش‌ شده که دهه پنجاه و دوران نوجوانی راوی را تا سال ۶۷ و پایان خدمت سربازی روایت می‌کند.

نویسنده گفت‌وگو با مصطفی یعقوبی را از اردیبهشت سال ۱۳۹۸ آغاز و سپس گفت‌وگوها را بر اساس توالی رویدادها و محتوایشان فصل‌بندی و بازنویسی کرده است. نویسنده به گفته خودش سعی کرده به اصل خاطرات وفادار بماند و آن‌ها را بدون دخل و تصرف روایت کند.

از ویژگی‌های کتاب می‌توان به بیان ساده و صمیمی نویسنده اشاره کرد که بدون اغراق، احساسات و عواطف راوی را نگاشته که به خواننده کمک می‌کند با فراز و نشیب‌های ماجرا و تحولات فکری و احساسی شخصیت اصلی داستان همراهی و هم ذات‌پنداری کند. از دیگر موضوعات قابل توجه «دریاچه ماهی» پرداختن به موضوع «خصیصه انسان‌سازی» جبهه است. چنان‌که در دل روایت به تغییر مثبت و رشد فکری، عقیدتی، احساسی و هیجانی راوی پی می‌بریم. اینکه راوی چگونه در مواجهه با حوادث جنگ و جبهه و رویارویی با انسان‌های مختلف، درست در سن بلوغ و خامی، اعزامش به خط مقدم سبب تحولش می‌شود.

«دریاچه ماهی» به همت دفتر پایداری حوزه هنری استان مرکزی با شمارگان ۳۰۰ نسخه در ۲۸۶ صفحه با قیمت ۲۵۵ هزار تومان در دسترس علاقمندان است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha