۱۴۰۲.۱۲.۰۸

همایش «نشانه شناسی فرهنگی (با تاکید بر آرای یوری لوتمان)» چهارشنبه ۹ اسفندماه ۱۴۰۲ در موزه فرش ایران برگزار می‌شود.

به گزارش روابط عمومی حوزه هنری، همایش نشانه شناسی فرهنگی با تاکید بر آرای یوری لوتمان با حضور ناصر فیض، مدیر دفتر پاسداشت زبان فارسی، احمد شاکری، استادیار پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، احمد پاکتچی دانشیار پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی و سفیر ج.ا.ایران در یونسکو و اساتید دانشگاه‌های مختلف، در موزه فرش ایران برگزار خواهد شد.

در بخشهای مختلف این همایش مباحثی چون جایگاه نشانه‌شناسی فرهنگی و اندیشه‌های لوتمان به دبیری حمیدرضا شعیری، کارکرد میان‌رشته‌ای نشانه‌شناسی فرهنگی به دبیری گلرخ سعیدنیا، مطالعات تطبیقی حوزۀ نشانه‌شناسی فرهنگی و دیگر رویکردهای نشانه‌شناسی به دبیری علی عباسی، نشانه‌شناسی فرهنگی با تمرکز بر فرش به دبیری مرتضی بابک معین، نشانه‌شناسی فرهنگی با تمرکز بر فرش به دبیری محمدرضا حاجی آقابابایی مطرح خواهد شد.

آزیتا افراشی، استاد پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی و رئیس انجمن زبانشناسی ایران از مفهوم ذهن در اندیشه لوتمان و رویکردهای زبان‌شناختی خواهد گفت. محور صحبت احمد پاکتچی نیز «رفتار فرهنگی دوکانونی: تکمله‌ای بر نظریه سپهر نشانه‌ای لوتمان» خواهد بود.

«لوتمان و مسئله هوش مصنوعی»، «شکل‌گیری هویت فرهنگی بر اساس الگوی طبیعت و فرهنگ یوری لوتمان در فیلم فرش ایرانی»، «گستره فرهنگ در دستبافته‌های پرویز تناولی و «نشانه‌شناسی فرهنگی به مثابه روشی استقرائی در خوانش‌های نوتاریخگرایانه» از دیگر مباحث این همایش خواهد بود.

همایش «نشانه شناسی فرهنگی (با تاکید بر آرای یوری لوتمان)» چهارشنبه ۹ اسفند ماه از ساعت ۱۴ تا ۱۷ در موزه فرش ایران برگزار خواهد شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha