۱۴۰۲.۱۰.۲۷

ششمین جلسه محفل نثر خوانی «طنزخوانه» به همت دفتر طنز حوزه هنری با حضور یک مهمان ویژه و با گردانندگی محسن فراهانی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی حوزه هنری، ششمین جلسه از گردهمی نثر خوانی طنز جوانان به نام «طنزخوانه» روز سه‌شنبه ۲۶ دی‌ ماه ۱۴۰۲ در محل حوزه هنری با موضوع اعتیاد برگزار شد.

این محفل طنز که با رویکرد نثر خوانی طنز و نقد و انتقادپذیری برگزار می‌شود، در ششمین رویداد خود میزبان «داوود امیریان» نویسنده‌ی آثار معروفی مثل «جام جهانی در جوادیه»، «گردان قاطرچی‌ها» و … بود.

فراهانی با مشارکت اعضا در ابتدای جلسه به‌ قرارهای طنزخوانه ازجمله مرور فیلم‌های طنز و کمدی دیده‌ شده و نیز اتفاق‌های بامزه‌ای که در طول هفته گذشته برای اعضا رخ‌داده پرداخت. تماشای انیمیشن لئو و درس‌هایی که در آن وجود دارد، توصیه‌ای بود که استاد امیریان در این بخش از جلسه به آن توجه کرد. همچنین گفته شد کارهای کمدی کره‌ای پیشرفت بسیاری داشته‌اند و برای تماشا قابل‌توجه هستند.

خاطره گویی بامزه‌گویی نیز بخش پررنگی از ششمین جلسه طنزخوانه بود و گفتن و نوشتن آن برای پرورش ذهن و قلم توصیه شد. در ادامه فراهانی طنزنویسی زیست‌محور و نوشتن تجربه زیسته را به‌عنوان یکی از موفق‌ترین روش‌های طنزنویسی در به وجود آوردن آثاری ماندگار و موفق مثل «جام‌جهانی در جوادیه» و «آب‌نبات هل دار» اثر مهرداد صدقی نام برد.

یکی از مأموریت‌های محفل طنزخوانه بررسی درست‌نویسی است. فراهانی در این مورد نیز به رعایت درست نگاشتن نیم‌فاصله، هِ کسره و علائم نگارشی پرداخت.

در پایان موضوع هفته آتی گردهمی «طنزخوانه» که به بیان اصول مقدماتی طنزنویسی، طنز مطبوعاتی و همچنین درست‌نویسی می‌پردازد، موضوع «فرار مغزها» انتخاب شد.

طنزخوانه ۶ با حضور داوود امیریان برگزار شد

گفتنی است شرکت‌کنندگان در طنزخوانه، هر هفته با یک کتاب طنز به خانه می‌روند و تا هفته بعد آن کتاب را مطالعه می‌کنند و در جلسه بعد در موردش صحبت می‌کنند.

لازم به ذکر است، شرکت در گردهمی طنز برای همه جوانان آزاد و رایگان است و دفتر طنز حوزه هنری به‌ غیر از پذیرایی و اهدای کتاب طنز به شرکت‌کنندگان، با دعوت از استادان مطرح حوزه طنزنویسی، امکان هم‌نشینی و گفت‌وشنود با سایر استادان را نیز برای طنزنویسان جوان فراهم می‌کند.

واحد آموزش دفتر طنز حوزه هنری شماره تماس ۰۹۱۰۸۸۵۰۳ را جهت کسب اطلاعات بیشتر در اختیار مخاطبان قرار می‌دهد.

دفتر طنز حوزه هنری که آموزش طنز و کمدی را یکی از اهداف جدی خود می‌داند در کنار «گردهمی طنز» جلسات دیگری مانند «مکتب‌خانه طنز»، شب‌ شعر «در حلقه رندان»، جلسه نقد و بررسی آثار طنز «دگرخند»، جلسات نمایشنامه‌خوانی طنز «خنده در صحنه»، نمایش و نقد و بررسی فیلم‌های کمدی «نور، صدا، دوربین، خنده» و… را برگزار می‌کند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha