۱۴۰۲.۰۸.۲۹

مسئولان سازمان سینمایی سوره حوزه هنری انقلاب اسلامی با همراهی معاون استاندار خراسان رضوی با خانواده شهید مسکون در مشهد دیدار کردند.

به گزارش روابط عمومی حوزه هنری، اوایل امسال بود که یک فیلم کوتاه با عنوان «مادر» از خاطرات مادر یک شهید، به سرعت در فضای مجازی منتشر شد و در صفحات مختلف، بارها بازنشر شد و بازخوردهای فراوانی داشت. فیلمی که بر خلاف بسیاری از کارهای ساخته شده درباره خانواده معظم شهدا، بسیار کوتاه بود و خانم «رقیه کرمانی» مادر شهید «سید محمدحامد مسکون» در آن فقط یک دیالوگ داشت و در پاسخ به پرسش‌های خانواده خود و نیز عوامل سازنده فیلم برای توصیف فرزندش، در یک جمله ۳ کلمه‌ای فقط گفت: «دوستش داشتم؛ خیلی» این فیلم در سیزدهمین جشنواره بین المللی فیلم ۱۰۰، رتبه اول بخش مستند ملی را به دست آورد و در هفدهمین جشنواره بین المللی فیلم مقاومت نیز بهترین مستند کوتاه در بخش اصلی جشنواره و همچنین بخش دفاع مقدس شد. به بهانه بزرگداشت یاد و خاطره شهدای دفاع مقدس و تاکید بر پیروی از راه شهیدان، «حمیدرضا جعفریان» رئیس سازمان سینمایی سوره حوزه هنری انقلاب اسلامی و جمعی از مدیران این سازمان با همراهی معاون فرهنگی، اجتماعی و زیارت استانداری خراسان رضوی و رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی خراسان رضوی با خانواده این شهید گرانقدر دیدار کردند. در این فضای صمیمی، مادر شهید بار دیگر در جمله‌ای کوتاه، تمام احساس خود را به حاضران هدیه کرد و گفت: «به یاد ما هستید، خدا به یادتان باشد.» در این دیدار که «نعمت الله سرگلزایی» کارگردان مستند «مادر» نیز گزارشی کوتاه از ساخت مستند و بازخوردهای بسیار متفاوت آن در فضای مجازی ارائه کرد. همچنین قابی از چهره شهید «سید محمدحامد مسکون» که توسط هنرمندان حوزه هنری انقلاب اسلامی به تصویر کشیده شده بود، به خانواده شهید اهدا شد. گفتنی است شهید مسکون در تاریخ اول خردادماه ۱۳۶۵ و در سن ۱۸ سالگی در منطقه قلاویزان به فیض عظیم شهادت رسید و پیکر مطهر وی در گلزار شهدای بهشت رضا در مشهد به خاک سپرده شد.

در ساخت آثار هنری به دنبال اثرگذاری هستیم

رئیس سازمان سینمایی سوره حوزه هنری انقلاب اسلامی در این نشست صمیمی گفت: پیام نورانی مادر شهید را که در این اثر کوتاه اما دلنشین، این فرصت دست داد تا به گوش جان مخاطبان بیشماری برسد را بهانه قرار دادیم تا به قدر بضاعت خود ادای دین کنیم. جعفریان افزود: در فرآیند تولید آثار هنری هدف ما در حوزه هنری اثرگذاری ست. اما عمدتا مصداق آن را ساخت آثار بلند نظیر فیلم سینمایی می‌دانند. درحالی که گاهی همین کارهای کوتاه ۱۰۰ ثانیه‌ای اثرگذاری به مراتب بیشتری از یک اثر سینمایی با هزینه‌های سنگین دارند که محاسبات آن خارج از قواعد از دنیوی ما است. وی خاطرنشان کرد: کلام نورانی این مادر شهید از یک سو و صداقت و اخلاص کارگردان از سوی دیگر، در کنار زحمت‌های مسئولان باشگاه فیلم رویش در حوزه هنری انقلاب اسلامی خراسان رضوی منجر به ساخت چنین اثری می‌شود که قابل ارزشگذاری نیست.

در پایان این دیدار صمیمانه از مادر شهید سیدمحمدحامد مسکون، نعمت اله سرگلزایی کارگردان اثر و سجاد انتظاری مدیر باشگاه فیلم رویش مشهد تقدیر به عمل آمد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha