۱۴۰۲.۰۶.۲۴

وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ، دومین دوره جشنواره ملی چند رسانه ای میراث فرهنگی را از تاریخ 28 آبان تا 3 آذرماه برگزار می کند.

به گزارش روابط عمومی حوزه هنری؛ دومین دوره جشنواره ملی چند رسانه ای میراث فرهنگی توسط «معاونت میراث فرهنگی» وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و با مشارکت و میزبانی استانداری قزوین برگزار می شود.

بخش های جشنواره

دومین دوره جشنواره ملی چند رسانه ای میراث فرهنگی شامل 5 بخش کتاب و رساله های دانشگاهی، سینما،رادیو و تلویزیون، هنرهای نمایشی و هنرهای رایانه ای است.

رادیویی، تلویزیونی شامل: (محتواهای صوتی و تصویری که در شبکه‌های استانی، ملی و بین‌المللی صدا و سیما، سرویس‌های ویدئویی درخواستی (vod) و شبکه‌های رادیویی و تلویزیونی اینترنتی پخش شده است، شامل: پادکست، نمایش رادیویی، مستند رادیویی، مستند گزارشی، فیلم، سریال، مستند، گزارش خبری، برنامه ترکیبی، گفت‌وگو و میزگرد، داستانی و نمایشی، پویانمایی، عروسکی و مواد تبلیغی (کلیپ، تیزر، وله، نماهنگ و...)

سینمایی شامل: کوتاه، نیمه بلند، بلند، سریال داستانی و مستند، پویانمایی و عروسکی، فیلمنامه

هنرهای رایانه‌ای ترکیبی شامل: هنرهای دیجیتال، نرم‌افزارهای تعاملی در قالب وب و اپلیکیشن، بازی‌های رایانه‌ای، بازی‌های محیطی، بازی‌های ویدئویی، شبیه‌سازها (واقعیت مجازی، واقعیت افزوده، واقعیت ترکیبی) و هوش مصنوعی 

هنرهای اجرایی و نمایشی شامل: نمایش‌های صحنه‌ای، نمایش‌های آیینی و میدانی (تعزیه، نقالی، پرده‌خوانی، شاهنامه‌خوانی، قوالی، منقبت‌خوانی، مولودی‌خوانی، خیمه‌شب‌بازی، آیین‌های پهلوانی و زورخانه‌ای، نمایش‌های خیابانی و نمایش‌های عروسکی، نمایشنامه

کتاب و تولیدات مکتوب شامل: کتاب، رساله‌های دانشگاهی (ارشد و دکتری)

اهداف جشنواره

از اهداف مهم این دوره از جشنواره می توان به ایجاد رقابت سالم میان هنرمندان سینما و فعالان رسانه ای، جذب ایده های نو، شناسایی استعداهای خلاق و نوجو، کشف و معرفی بهترین آثار تولید شده در عرصه هنرهای نمایشی در روایت گری و معرفی خلاقانه میراث ملموس فرهنگی،تاریخی و طبیعی و همچنین میراث ناملموس ایران نام برد.

شاخص های مهم برای داوری آثار این دوره از جشنواره

آثاری در این دوره از جشنواره پذیرفته خواهند شد که با 3 عرصه حرفه‌ای زیر همخوانی داشته باشند:

١ . از ابتدای سال ١۴٠٠ تا مهر ١۴٠٢ تولید شده باشند و در دوره نخست جشنواره شرکت نکرده باشند.

٢.  دارای پروانه‌ ساخت (آثار سینمایی و نمایشی)، مجوز تولید (آثار رادیویی و تلویزیونی یا نمایش خانگی)، مجوز بنیاد بازی‌های رایانه‌ای و یا منتشرشده در فضای مجازی (عکس،کلیپ، نماهنگ، موشن‌گرافیک و اینفوگرافیک) باشند.

٣ . به نحو مناسب، مستقیم یا غیرمستقیم به معرفی یک یا مجموعه‌ای از میراث فرهنگی ایران بپردازد که اعم از میراث ملموس تاریخی-فرهنگی، میراث طبیعی یا میراث ناملموس شامل هنرهای بومی و سنتی، دانش‌ها و مهارت مرتبط با کیهان و طبیعت، کردارهای اجتماعی، آیین‌ها، فرهنگ‌ها، افسانه‌های مردمی یا قومی و محلی، هنرهای اجرایی و نمایشی، معرفی مفاخر و مشاهیر ملی و دینی بوده که با تاریخ، فرهنگ و تمدن ایرانی ـ اسلامی مرتبط باشند.

جوایز این دوره از جشنواره

در دومین دوره از این جشنواره از برترین آثار در ساختارهای مختلف که در راستای اهداف جشنواره باشند، با تندیس ویژه دیپلم افتخار و جوایز نقدی و غیر نقدی نفیس و ارزنده تقدیر می شود.

شاخص‌های مهم برای داوری آثار:

«ظرفیت اثر برای تبدیل شدن به یک منظومه، ایده‌پردازی خلاقانه و روایت‌گری میراث فرهنگی، ایده‌های استارتاپی، شخصیت‌پردازی و بازارپردازی صنایع فرهنگی میراث‌پایه» از محورهای مهم در داوری آثار است.

نحوه ارسال آثار:

هنرمندان و مجموعه های مرتبط می توانند آثار خود را از تاریخ 28 تیر ماه تا 30 شهریور 1402 با مراجعه به تارنمای جشنواره چندرسانه‌ای میراث فرهنگی به نشانی https://ch- festival.mcth.ir/ و تکمیل فرم ثبت‌نام آنلاین، و با کد رهگیری دریافت‌شده از سایت جشنواره، فایل اثر خود را به نام خود تغییر نام (Rename) داده و در سایت بارگذاری و ارسال کنند.

هنرمندان و علاقمندان همچنین برای کسب اطلاعات بیشترمی توانند با شماره دبیرخانه (02122290683) تماس حاصل فرمایند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha