۱۴۰۱.۱۰.۰۴

کارگاه تخصصی جشنواره فیلم 100  با عنوان «چگونه یک فیلم 100 ثانیه ای بسازیم» در حوزه هنری فارس برگزار شد.

کارگاه تخصصی جشنواره فیلم 100  با عنوان «چگونه یک فیلم 100 ثانیه ای بسازیم» در حوزه هنری فارس برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی حوزه هنری، در این کارگاه، حسین دارابی کارگردان سینما و صاحب آثاری چون «هناس» و «مصلحت» از تجربیات خویش برای حاضران سخن گفت.

وی با اشاره به اهمیت موضوع در فیلم های 100 ثانیه ای گفت: از نگاه بسیاری شاید موضوع و قصه فیلم در این گونه آثار مهم ترین عنصر کار باشد و پرداختن جدی به آن می تواند ما را در رسیدن به کاری ویژه یاری کند.

دارابی ادامه داد: البته من شخصاً نگاه دیگری دارم و معتقدم علاوه بر اهمیت قصه و مضمون و نقش آن در ساخت فیلم، کارگردانی جایگاه ویژه تری دارد و نوع نگاه ما به سوژه و کارگردانی اثر می تواند نقشی محوری و کلیدی داشته باشد.

وی با ذکر خاطراتی از تجربیات خویش در سال های نخست فعالیت هنری تصریح کرد: منتظر این نباشید که کسی دنبال شما بیاید و بگوید بفرمایید فیلم بسازید، این شما هستید که باید دنبال فرصت ها باشید و برای خودتان فرصت بسازید.

این کارگردان سینما اضافه کرد: زمانی در دفتر فیلمسازی مشغول به کار بودم، ایده ای داشتم آن را نوشتم و هرکس که آنجا می آمد و توان حرفه ای داشت را گیر می آوردم و کارم را می خواندم و از او نظر می خواستم.

وی افزود: وقتی کار به پختگی رسید مشکل تهیه کننده و سرمایه داشتم. نهایتاً هیأتی پیشنهاد داد و پول اندکی در اختیارم گذاشت تا بتوانم دوربین و بخشی از لوازم اولیه را برای کار اماده کرده و وارد شرایط تولید شوم.

دارابی در ادامه تشریح این تجربه اظهار داشت: مسأله بعدی انتخاب بازیگر بود. سراغ بازیگری شناخته شده در تئاتر رفتم و از او خواستم بازی در کار مرا بپذیرد، اول نمی پذیرفت خواستم فیلمنامه را بخواند اما گفت فرصت ندارم و ایده ات را برایم تشریح کن، اما وقتی ایده را شنید، خوشش آمد و بازیگری در این کار که تجربه نخست من بود را پذیرفت.

وی ادامه داد: برای کارهای فنی  سراغ دوستانی رفتم که ان زمان نیروهای جوان سینما بودند و امروز برخی نام آور و مطرح هستند آنها به خاطر دوستی و رفاقت قبول کردند که در این کار کمک کنند.

کارگردان هناس گفت: آن زمان از نظر زندگی نیز در وضعیتی خاص بودم و تحت فشار بودم اما تلاش کردم و کار بحمدالله ساخته شد. در طول ساخت فشار زیادی را متحمل شدم اما نتیجه کار راضی کننده بود.

 وی در تشریح شرایط پس از تولید اثر گفت: کار پس از تولید در جشنواره های مختلفی شرکت کرد، همانجا آقای محمدرضا شفاه، تهیه کننده کار مرا دیده بود و فرستاده بود که می خواهم با کارگردان کار حرف بزنم. به من پیشنهاد دادند اگر طرحی داری حاضریم حمایت کنیم.

دارابی گفت: به دنبال این پیشنهاد، من طرح کار کوتاه علمک را دادم که ساخته شد و از اینجا قصه برای من تفاوت پیدا کرد و در شرایطی جدی تر دنبال کار رفتم. به هرحال مهم این است که ننشستم و دنبال ساختن فرصت برای خودم بودم و شما نیز باید چنین کنید.

شایان ذکر است این کارگاه با همراهی مشترک واحد هنرهای تصویری حوزه هنری انقلاب اسلامی استان فارس و انجمن سینمای جوان شیراز به عنوان پیش درامدی بر جشنواره فیلم 100 برگزار شد.

انتهای پیام/

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha