رئیس حوزه هنری در جلسه تقدیر از عوامل نمایش «فاطمه(س)»:
گروه تئاتر «هنر مقدس» خط شکن است

08:000

رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی در جلسه تقدیر از عوامل نمایش «فاطمه(س)»، اثرگذاری عمیق تئاتر را ویژگی خاص هنر تئاتر دانست و گفت: شاید میزان تاثیر این هنر در ذهنیات، روحیات، قلب و فهم افراد، به این دلیل باشد که مخاطب، نزدیک هنرمند حاضر در روی صحنه نمایش است.

به گزارش روابط عمومي حوزه هنري، محمدمهدی دادمان در جلسه تقدير از عوامل نمايش «فاطمه(س)» كه دوشنبه سوم بهمن ماه در حوزه هنري برگزار شد، با تاکید بر اینکه موضوع مهم و محل توجه امروز، خانم‌ها هستند بیان کرد: از آغاز ورود به حوزه هنری جمله‌ای برایمان مطرح بود که باید در حوزه هنری یک تبعیض مثبت به نفع بانوان فعال در عرصه فرهنگ و هنر و رسانه ایجاد کنیم؛ چراکه به صورت طبیعی ساختارهای اجتماعی، اداری و سازکارها برای کسی که معتقد، مومن و پرانگیزه است و می‌خواهد در چارچوب اعتقادی خود فعالیت کند، مانع ایجاد می‌کند.

دادمان اظهار کرد: ما تلاش‌هایی در این راستا انجام داده‌ایم و واقعیت این است که به دلیل معنا، مفهوم و کارکردهایی که هنر دارد، فعالیت خانم‌ها در بلندمدت اثرگذارتر است؛ در حالی‌که شاید ساختارها و سازکارها موانعی ایجاد کند.

وی خطاب به گروه «هنر مقدس» گفت: یکی از ویژگی‌های کاری که انجام می‌دهید، گروهی و جمع بودن آن است. به نظر من تا زمانی که در این گروه هستید درک درستی از این نعمت ندارید و وقتی فارغ شدید پی به اهمیت آن خواهید برد.

رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی کار گروه هنر مقدس را خط شکن معرفی کرد و افزود: فعالیت این گروه که همه عوامل آن را بانوان تشکیل داده‌اند، به دیگران جرأت فعالیت هنری می‌دهد. اگرچه صحبت‌هایی از تشکیل گروه‌هایی بر اساس فعالیت گروه زنانه هنر مقدس شنیده‌ایم اما بر اساس تجربه شخصی‌ای که دارم، در جریان تئاتر، دانش‌آموزان دختر می‌خواستند اجرایی داشته باشند و این نقل مشترک از مربیان آنهاست که تا زمان دیدن نمایش تولید شده گروه هنر مقدس جرأت حضور بر صحنه نمایش را نداشتند و این گروه تئاتری این شجاعت را به آنها انتقال داد که می‌توانند در این مسیر قدم بردارند.

وی گفت: مسئله دیگر این است که یکی از ویژگی کار شما به عنوان نمایش دینی مذهبی، مضمون نو و جدید تئاتر «فاطمه» است. من در ایام فاطمیه ۶ اثر دیدم و در همه آنها دچار کلافگی شدم اما وقتی چگونگی اجرای نمایش «فاطمه» را از همسرم جویا شدم،  وی به اینکه این اثر از زاویه جدید حرف‌ جدیدی را بیان می‌کند، اشاره کرد که نکته بسیار مهمی است.

در حوزه نمایش آیینی به تکرار افتاده‌ایم

دادمان در ادامه اظهار کرد: ما در حوزه نمایش آیینی به تکرار افتاده‌ایم و کلیشه‌هایی ما را گرفتار کرده است. اگر چه بیان مصائل و روضه حضرت زهرا (س) بیار مهم است اما اینکه ما فقط روضه نگوییم و موضوع در دل داستانی مطرح شود و قصه و حرف متفاوتی را با بیان جدیدی ارائه کنیم که مخاطب بتواند از آن استفاده کند، اهمیت دارد.

وی افزود: اینکه نیروی انسانی گروه «هنر مقدس» در چرخه‌ای قرار می‌گیرد و پس از استعدادیابی از فرآیند تربیتی و آموزشی بهره‌مند می‌شود، رشد می‌کند و فرصت جدا شدن از گروه برای تکثیر ایده برایش بوجود می‌آید، حرف و اتفاق خیلی مهمی است. یکی از  بحران‎‌های ما در فرهنگ و هنر انقلاب این است که این چرخه شکل نمی‌گیرد؛ یعنی ما یا کار حرفه‌ای و یا آموزشی می‌کنیم که هرکدام از دیگری جدا است یا کار آموزشی ما از جنس کارگاهی است و صرفا به مباحث نظری محدود می‌شود. در حالی‌که گروه «هنر مقدس» همه موارد را در کنار هم قرار داده و ضمن اینکه دوره‌های آموزشی برگزار می‌کند، تجربه اجرا و کار عملی افراد را پله پله به رشد می‌رساند و فضای کار باشگاهی فراهم می‌کند كه بسیار مهم است.

رئیس حوزه هنری یک خانواده بودن  و حس خانواده بودن اعضای گروه «هنر مقدس» را از دیگر موارد پراهمیت آن دانست و بیان کرد: ما «هنر مقدس» را جزو خانواده حوزه هنری می‌دانیم؛ یعنی همه تلاش ما در دوره جدید فعالیت حوزه هنری این بوده که جمع ها و گروه‌هایی چون «هنر مقدس» در عین حفظ استقلال و اینکه گرفتار ضوابط اداری و سازمانی نمی‌شوند، خود را جزو خانواده حوزه هنری انقلاب اسلامی بدانند.

شأن حوزه هنری بالا است

وی با تاکید بر اینکه حوزه هنری را گروه‌هایی چون «هنر مقدس» تشکیل می‌دهند تصریح کرد: ما در پذیرش خانواده حوزه هنری سخت‌گیر هستیم؛ چراکه شأن حوزه هنری بالا است و با همه این سخت‌گیری‌ها گروه «هنر مقدس» را به عنوان بخشی از خانواده حوزه هنری پذیرفته‌ایم.

در بخش دیگری از جلسه تقدیر از عوامل نمایش «فاطمه»، مریم شعبانی به عنوان کارگردان اثر با تشکر از حوزه هنری و اشاره به فعالیت گروه «هنر مقدس» که از سال ۱۳۸۸ فعالیت خود را با پرداختن به زنان تاریخ اسلام و ایران آغاز کرده، گفت: اگر بستر اسلامی، رهبر اسلامی هنرمند و افرادی که هنر اسلامی برایشان اهمیت دارد نبودند، این گروه نمی‌توانست به فعالیت خود ادامه دهد.

وی اظهار کرد: امسال «فاطمه» صرفا یک نمایش نبود؛ بلکه حرکت جریان سازی بود که توسط دوستان هنرمند و مردان اثرگذاری که در جهاد هنرمندانه پیشیبان ما بودند، شکل گرفت. شعبانی استقرار در حوزه هنری را به لحاظ مادی و معنوی نقطه اوج گروه «هنر مقدس» دانست که باعث جبران خلا آموزش تئاتر اسلامی بانوان شد.

وی در ادامه به حضور بیش از ۱۵۰ بانوی هنرمند مستعد در گروه «هنر مقدس» اشاره کرد که پروژه تئاتر «فاطمه» را به نتایج خوبی رسانده است.

کارگردان نمایش «فاطمه(س)» در ادامه از اینکه این گروه بتواند با زنان دیگر کشورهای جهان ارتباط برقرار کند و آثاری با محوریت حضرت زهرا (س) و ائمه اطهار به بانوان ارائه کند، اظهار امیدواری کرد و از اعضای گروهش که متشکل از بانوان هنرمند در بخش‌های مختلف اعم از طراحی صحنه، طراحی لباس، بازیگر، مسئول اتاق فرمان، فرمر، فعال بخش آموزش و… بودند خواست تا با معرفی فعالیت خود در این گروه تئاتری، توضیحاتی را ارائه کنند.

در میان صحبت‌های اعضای مختلف گروه «هنر مقدس» که هر یک به اتحاد، انسجام، نگاه تخصص محور، فضای امن برای فعالیت زنان هنرمند و همچنین توجه به بعد آموزش در کنار تجربه اجرایی اشاره داشتند، مریم حسینی، فعالیت مجازی آموزش‌های گروه هنر مقدس را طی دو سال شیوع ویروس کرونا تشریح کرد و گفت: گروه «هنر مقدس» بسیار تخصصی کار می‌کند . من با دوره‌های آموشی وارد این گروه شدم و دیدم كه کارگردان اثر  به نکات مهمی از سلامت جسم گرفته تا تکنیک‌های دانشگاهی بازیگری تئاتر توجه ویژه‌ای دارد. حضور در این گروه چیزی از آموزشگاه‌های تئاتر کم نداشت و علاوه بر اینکه از فضایی لطیف  و امن برای بانوان برخوردار بود کارآفرینی هم می‌کرد.

وی تاکید کرد: هدف گروه «هنر مقدس» اجرای صرف تئاتر نیست؛ بلکه برای تک تک روزهای سال برنامه فرهنگی و خوراک فکری ویژه بانوان و نوجوانان دارد. از دیگر موارد حائز اهمیت این است که شعبانی از جمله کارگردانانی است که همیشه گوش به زنگ اتفاقات روز برای پرداخت هنری است.

کوروش زارعی مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه‌ هنری نیز در اين مراسم با اشاره به آشنایی وی با زنده‌یاد ممتازان که تهیه‌کنندگی تئاتر «فاطمه(س)» را نیز برعهده داشته گفت: قرار بود همکاری برای اجرای نمایش با زنده یاد ممتازان داشته باشم که مجال این امر فراهم نشد.

از گروه خود مراقبت کنید

وی ادامه داد: من گروه تئاتر «هنر مقدس» را از سال ۱۳۹۷ می‌شناختم؛ اما صحبت‌های امروز باعث شد ارادت بیشتری به این گروه پیدا کنم؛ چراکه شما فکر همه چیز را کرده‌اید و گروهی را تشکیل داده‌اید که در عین انسجام، تخصص‌های لازم را نیز در خود دارد. اینکه در همه بخش‌های تولید تئاتر بانوان دارای تخصص، تجربه و تحصیل کرده فعالیت می‌کنند بسیار عالی است.

مدير مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری افزود: ما با گروه تئاتری زنانه مواجه هستیم که حتی در فلسفه هم نیروی تحصیل کرده دارد؛ چراکه در خیلی جاها فلسفه به کمک تئاتر می‌آید و به رشد آن کمک می‌کند. اینکه به فکر نوجوانان هستید و اینکه افرادی با تخصص تربیت می‌کنید نکته‌ای است که امروز خیلی از گروه‌ها حتی به آن فکر هم نکرده‌اند.

وی خطاب به گروه «هنر مقدس» گفت: از گروه خود مراقبت کنید؛ چراکه بعضی مواقع وقتی اسم گروه مطرح می‌شود، افراد دچار منیت می‌شوند و گروه از هم می‌پاشد و این خوب است که منیتی در میان اعضای گروه هنر مقدس وجود ندارد.

زارعی به اعضای گروه هنر مقدس پیشنهاد داد که ارتباط خود را با خدا و اهل بیت بیشتر کنند تا محکم‌تر و قوی‌تر و شجاعانه‌تر در مسیری که حرکت می‌کنند، به موفقیت دست یابند.

وي در ادامه به همایش تئاتر پیاده روی اربعین که ۶ سال است در نجف، کربلا و … اجرا می‌شود اشاره کرد و گفت: سعی کنید امسال خانم های علاقه‌مند به تئاتر را بیشتر کنید و شرایط اجراهای بانوان را تقویت کنید تا چند گروه زیر نظر شما اجرا تئاتر داشته باشند. ما هم در کنار شما کمک خواهیم کرد.

زارعی که دبیري جشنواره بین المللی تئاتر فجر را نیز به‌عهده دارد، به گروه هنر مقدس تماشای ۱۱۰ اثر راه یافته به جشنواره را به عنوان کلاس تخصصی تئاتر پیشنهاد داد و در پایان از برگزاری کلاس آموزشی با حضور سیدحسین فدایی حسین برای گروه هنر مقدس خبر داد.

در پایان این جلسه با پخش کلیپی از نظرات مخاطبان تئاتر «فاطمه»، عوامل این اثر نمایشی مورد تقدیر قرار گرفتند.

انتهاي پيام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند