با تشییع پیکر شهدای گمنام برگزار شد؛
«گرامیداشت مقام شهید» با رونمایی از کتاب «شهید»

08:160

آیین گرامی‌داشت مقام شهید به‌مناسبت سومین سالگرد شهادت سردار حاج‌قاسم سلیمانی همراه با معرفی کتاب شهید، شامگاه روز چهارشنبه ۱۴ دی‌ماه در فرهنگسرای شهدای سرچشمه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی حوزه هنری، محمد تقی فیاض‌بخش نویسنده کتاب «شهید» رهیافتی به راز و رمز مقام شهادت در این مراسم گفت: حاج قاسم سلیمانی شخصیتی داشت که دغدغه دین، حریت و انسانیت داشت. به این ترتیب ما هم خواستیم به نوبه خود عرض ارادتی به رشادت‌های ایشان داشته باشیم.

وی با طرح این سوال که راه شهادت و این کلمه شهادت چگونه حاصل می‌شود، گفت: اگر در فرهنگ دین و قرآن، شهادت را تنها در جهاد اصغر می‌دید توفیق شهادت برای بسیاری از مردم در تاریخ میسر نمی‌شد.

فیاض‌بخش افزود: خانواده شهدا با زندگی زینب گونه راه شهدا را ادامه دادند. آیا شهید را باید تنها مقتول در میدان نبرد دانست. در تمام آیات قرآن نمی‌بینیم که شهید تنها برای نبرد عنوان شده باشد بلکه به معنای آن اشاره دارد که ما باید به دنبال آن باشیم.

فیاض‌بخش ادامه داد: کنه شهادت را باید در فرهنگ دینی و آیات قرآن یافت. به عنوان مثال شهادت شهید بهشتی که در همین مکان اتفاق افتاد موج بیداری و نوری را میان جامعه آن زمان به راه انداخت که مورد توجه است.

وی افزود: گفته می‌شود تا کنون ۸۰۰ جلد کتاب در این ۳ سال گذشته نوشته شده و عرض ارادت به مقام شهید حاج قاسم سلیمانی شده است که درون مایه همه آنها به یک معنای عام و نهایی مقام شهید اشاره دارد و آن حقانیت حق و ذات الهی است.

نویسنده کتاب «شهید» با اشاره به اینکه خداوند در اسامی اعظم خود شهید را وارد می‌کند، گفت: خداوند هم می‌تواند هم شاهد باشد و هم مشهود پس آیا کفایت نمی‌کند با خدای خود سخن بگوییم در حالی که خداوند از هر چه به ما نزدیک تر و حاضرتر است چرا که پیش از هرکاری و هر راز و نیازی با خود و خدای خود تنها با خداوند رحمان و رحیم سخن می‌گویی.

فیاض‌بخش با تاکید بر اینکه شهادت به باز شدن چشم دل نیاز دارد، افزود: خداوند این مقام را برای ائمه خود و در رأس آنها برای حضرت محمد (ص) در نظر می‌گیرد چرا که چشم دل آنها به روی ذات و حقیقی و الهی باز بود.

وی در ادامه گفت: آنچه سید حسن نصرالله از آخرین وداع حاج قاسم سلیمانی با او روایت می‌کند نشان از وداع این سردار شهید با ملک دنیایی دارد. ما نیز باید روح خود را آماده پرواز به سوی حقیقت الهی کنیم و همانند آنها دست از ساخت خانه‌ای روی پل برداریم. این شیوه زندگی شهدا است که در تمامی عمر، زندگی خود را برای یافتن آن ذات و عشق الهی و اهل بیت صرف کردند.

فیاض‌بخش ادامه داد: شهدا خود را از زنجیرهای دنیوی آزاد کردند تا آماده دست‌یابی به مقام شهادت شود. امثال حاج قاسم و شهدای ما دائما با چشمانی باز مراقبت می‌کردند که در قلبشان چه می‌گذرد.

این نویسنده افزود: شهدا رفتند و ما همچنان مانده‌ایم در حالی که مقام شهادت بر اساس آیات قرآن متعلق به همه بنی آدم است. انسان به محض اینکه شاهد و شهید به خود شد گفته می‌شود « ألستُ بربّکم قالوا بلی». به این ترتیب انسان شهید آفریده شد.

فیاض‌بخش در ادامه گفت: کاروان شهدا از ابتدا به راه افتاده است و آنهایی که به این کاروان وارد نشدند نه تنها عصیان و سرپیچی با ائمه خود و انبیا کردند بلکه با تمام عالم درگیر می‌شوند. ما باید همراه کاروان شهادت عالم بشریت با کاروان سالاری اولیا خدایی به سوی نور الهی هدایت شویم.

وی افزود: انسان با علم بر همه این آیات و تذکرها اسیر عالم دنیایی می‌شود و از مسیر شهادت جدا می‌شود که هیچ عذر و بهانه‌ای برای آن پذیرفته نیست چرا که ما شهید آفریده شده‌ایم اما خودمان لوح پاک و سفید آن را به پلیدی‌ها آلوده می‌کنیم.

فیاض‌بخش ادامه داد: حاج قاسم سلیمانی گوهر شهادت و حضور در محضر الهی و ربوبیت را دریافت و راه و مسیر را پیدا کرد. وی وفای عهد بندگی می‌کند و خداوند نیز به عهد خود وفا می‌کند.

وی افزود: محور سیر شهادت محور عشق به پروردگار است پروردگاری که دوست داشتنی تر از فرزندانتان است. حاج قاسم ضمن عشق به ذات الهی، به ائمه و حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها ابراز ارادت می‌کرد.

فیاض‌بخش با تاکید بر اینکه عشق به ولایت و عشق به مردم در ویژگی های اخلاقی حاج قاسم سلیمانی مورد توجه است، گفت: حاج قاسم مردم را دسته بندی نمی‌کرد و آنها را مقابل هم قرار نمی‌داد و این ویژگی همان اخلاقی است که در قرآن به آن توصیه شده است. حاج قاسم همانگونه که خداوند توصیه کرده است همه را با یک چشم می‌دید.

وی افزود: ارادت به مقام ولایت، شهادت، اهل بیت علیهم السلام و پدر و مادر در وجود حاج قاسم موج می‌زد پس اینگونه مسیر شهادت را طی می‌کند.

فیاض‌بخش با اشاره به عشق و ارادت حاج قاسم به فقرا گفت: حاج قاسم توجه خاص و ویژه‌ای به فقرا داشت و با آنها زندگی می‌کرد و همواره توجه ویژه‌ای به آنها داشت. ایشان در سفری به کرمان هنگام مواجهه با نصب بنرهایی با عکس وی و هزینه های انجام شده معترض می‌شود چرا که خود را از جنس مردم روستا زاده و عشایر می‌داند. اینها راز و رمز موج مردمی ناشی از شهادت حاج قاسم سلیمانی است که بینظیر بود.

وی در پایان و جمع‌بندی سخنان خود گفت: پنج ویژگی در سیره اخلاقی حاج قاسم بود که در وصیت‌نامه‌اش نیز آورده شده است که از جمله آن می‌توان به نماز اول وقت، دائم الوضو بودن، انس با قرآن و نماز شب اشاره کرد.

*لزوم بهره‌برداری از گنجینه دفاع مقدس

سردار «محمد شیرازی» رئیس دفتر نظامی فرمانده کل قوا نیز در این نشست با تاکید براینکه برای شناخت شهید سلیمانی باید به کلام بزرگان رجوع کرد، گفت: بعد از شهادت حاج قاسم رهبرمعظم انقلاب اسلامی درخصوص این شهید عزیز باب سخن را باز کردند که نمونه آن دیدار اخیرشان با خانواده سردار شهید بود.

وی به این جمله رهبر انقلاب که فرمودند: «شهید سلیمانی یک راه، مکتب و مدرسه درس‌آموز است» اشاره کرد و با بیان اینکه حضرت‌اقا صدق و اخلاص را شاخصه متکب شهید سلیمانی می‌دانند، افزود: طبق وعده قرآن کسانی که توفیق پیدا می‌کنند و مسیر را می‌شناسند و در این مسیر استقامت می‌کنند، محک زده می‌شوند و سپس به جایگاه‌های بلندی دست پیدا می‌کنند.

سردار شیرازی به تشریح بخشی از زندگی شهید سلیمانی پرداخت و با بیان اینکه ایشان یکی از رزمندگان کشورمان از خطه‌ی کرمان بود که در جبهه‌های نبرد دفاع مقدس به‌عنوان بسیجی حضور داشت، ادامه داد: حاج‌قاسم در جبهه با عملکردی که داشت اعتماد فرماندهان را جلب کرد و با ارزیابی‌هایی که صورت می‌گرفت به‌مرور فرمانده گردان، تیپ و لشکر ثارالله شد.

رئیس دفتر نظامی فرمانده کل قوا تاکیدات رهبر انقلاب درخصوص لزوم بهره‌برداری از گنجینه دفاع مقدس را مورد اشاره قرار داد و تصریح کرد: معظم‌اله در بیاناتی به سفارشاتشان درباره دفاع مقدس و لزوم ایجاد هزاران کارگروه تاکید داشتند و معتقدند درباره جنگ تقریبأ در برابر کارهایی که می‌بایست صورت می‌گرفت، کاری نشده است.

وی در تشریح فعالیت‌هایی که می‌بایست درباره دفاع مقدس صورت گیرد، عنوان کرد: در یک نگاه هر رزمنده‌ای که به جبهه رفته است زندگی او یک روایت دارد که قابل نوشتن است چراکه یک مدرسه درس‌آموز است.

سردار شیرازی به شکوه تشییع پیکر شهدای گمنام اشاره کرد و با طرح این پرسش که این شهدا چه جایگاهی دارند، گفت: حاج قاسم فرمود روی قبر سرباز بنویسید؛ این شهید با خدا چه معامله‌ای کرده بود؟ این‌ شهدا در گمنامی برای کشور عزت‌آفرینی می‌کنند.

رئیس دفتر نظامی فرمانده کل قوا به تاثیرگذاری شهید سلیمانی در دوران دفاع مقدس پرداخت و با تاکید براینکه ایشان شخصیتی میدانی و اثرگذار بود، ادامه داد: معروف است فرماندهان در جنگ خودشان نوک پیکان بودند و در شناسایی، کمین و عملیات اشراف کامل داشتند که سلیمانی نمونه بازر آن‌ها بود.

وی خدمات حاج قاسم سلیمانی در کرمان و مبارزه با اشرار را برشمرد و خاطرنشان کرد: شرارت‌های جنوب‌شرق کشور ازجمله‌ی مسائل مهم کشور بود؛ حاج قاسم در این دوره از فعالیت‌هایشان با ابتکار توجه‌ی به اشتغال برای جوانان، سران قبایل منطقه را همراه کرد و مشکل ناامنی را برطرف ساخت. رسیدگی و اشراف کامل و عملی نسبت به خانواده‌های شهدا از جمله‌ی مسائل مهم صورت گرفته توسط ایشان بود.

سردار شیرازی به ذکر خاطره‌ای از شهید سلیمانی پرداخت و با بیان اینکه خدمت در نیروی قدس سپاه مرحله‌ی سوم خدمات سردار سلیمانی بود، افزود: سال ۱۳۷۶ وقتی به کرمان رفته بودم حاج قاسم در فرودگاه به من گفت به حضرت‌آقا سلام برسانید و خدمت ایشان بفرمایید من حالم خوب است و اینجا ماموریتم تمام شده است و در دانشگاه فعالیت می‌کنم.

رئیس دفتر نظامی فرمانده کل قوا توجه به نیروهای جوانان، سربازان و نخبگان مستعد را تاکید رهبری دانست و با اشاره به اینکه ایشان معتقدند جوانان بالاترین سرمایه نظام‌اند، گفت: ارتباط با جوانان، شناسایی و در مسیر رشد قرار دادن آن‌ها مورد تاکید رهبری است لذا ایشان به جوانگرایی معتقد است و معظم‌اله بخشی از فرصت خودشان در مسیر ارتباط‌های مردمی را به این مسئله اختصاص می‌دهند.

وی در پایان حضور و جانفشانی سردار سلیمانی در نیروی قدس سپاه را ثمره نگاه رهبر انقلاب در جوان‌گرایی دانست و تصریح کرد: نهضت جهانی اسلامی، نگاه به آرمان قدس شریف و کمک به مستضعفین ماموریتی بود که حضرت امام (ره) برای انقلاب اسلامی ترسیم کرده بود که در نیروی قدس سپاه باید دنبال می‌شد چراکه ما به‌دنبال صدور معنوی انقلاب بودیم که در بخش اجرایی نیاز به کار مستشاری داشتیم که نیروی قدس وارد شد و کار کمک به محرومین و مستضعفین را جدی گرفت تا جایی که در منطقه یک کار قوی شکل گرفت که بازدارندگی ایجاد کرد و این اقدام به واسطه‌ی شناسایی و کمک استعدادهای محلی صورت گرفت.

پایان این مراسم با مداحی و تشییع شهدای گمنام همراه بود.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند