کارگاه ساخت ابروباد در کرمانشاه برگزار شد

01:220

کارگاه یک‌روزه آموزش ساخت کاغذ ابروباد با روش تخم شنبلیله و رنگ چاپ، به مدرسی مهدی سهرابی صبح امروز پنجشنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۱توسط حوزه هنری انقلاب اسلامی استان کرمانشاه در کارگاه هنرهای تجسمی این نهاد برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی حوزه هنری، صابر سروش معاون فرهنگی این حوزه هدف از تشکیل این کارگاه را شناخت و آشنایی هنرمندان با  انواع کاغذ دست‌ساز و صنعتی و همچنین توانایی اجرای ابروباد و آهارمهره کردن این کاغذها جهت نوشتن معرفی نمود و افزود: در سنوات گذشته هنرمندان با ابتکار در ساخت کاغذهای ابروباد، به روش‌های مختلفی دست یافتند که یکی از آن‌ها استفاده از عصاره بذر گیاه شنبلیله است که به‌عنوان مایع زمینه‌ای جهت چاپ کاغذ مورداستفاده قرار می‌گیرد.

سروش معاون فرهنگی حوزه هنری استان کرمانشاه افزود: منظور از مایع زمینه همان ماده‌ای است که رنگ را روی آن چکانده و برای ایجاد نقش رنگ‌ها از آن استفاده می‌شود.

وی ادامه داد: این مایع به دلیل انعطاف خاصی دارد و برای ایجاد نقوش، یک مایع کم بی‌نظیر است، برای ایجاد تمامی نقوش ابروباد اعم از سنگفرشی، پرطاووسی، شانه‌ای، رعدی، کناره و شمشه کاربرد دارد و با کمک آن در اندازه‌های مختلف نیز می‌توان اقدام به ساخت کاغذ ابروباد کرد.

معاون فرهنگی حوزه هنری استان کرمانشاه در پایان ابراز امیدواری کرد با این روش می‌توان در تولید انبوه کاغذهای ابروباد گام‌های اساسی برداشت.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند