گزارشی از خراسان جنوبی؛
«مشق مادر» روایتی از مشق عشق برای مادر خوبی ها

06:000

«مشق مادر» رویدادی هنری است که به همت حوزه هنری خراسان جنوبی همزمان با سراسر کشور به مناسبت ولادت حضرت زهرا(س) به اجرا درآمد. در این رویداد پنج تن از بانوان بیرجندی از طریق هنر زیبای خوشنویسی به مشق عشق برای مادر خوبی ها پرداختند.

رای انسان زندگی بدون هنر، بسیار بی‌روح و کسل‌کننده است؛ نقش هنر در زندگی این است که به مردم امید و نشاط می‌دهد و کار دیگر هنر این است که دوست داشتن زندگی را به انسان می‌فهماند و «زندگی با صفا» را به او نشان می‌دهد.

 

هنر پدیده‌ای است که از دیرباز نقشی به سزایی در زندگی انسان داشته و تأثیر این موضوع چنان بوده است که بسیاری از صاحب‌نظران و اندیشمندان در ادیان و مکاتب مختلف از آن به عنوان وسیله‌ای کارآمد و مؤثر در جهت ترویج و تبلیغ اندیشه‌ها و رفتار موردنظر خود از آن استفاده کرده‌اند.

 

خاستگاه هنر هر چه باشد، درباره این مطلب میان اندیشمندان مختلف اتفاق‌نظر وجود دارد که «هنر از قدیمی‌ترین و مؤثرترین پدیده‌های زندگی فردی و اجتماعی انسان است» تا جایی که هیچ وسیله‌ یا روش زندگی را نمی‌توان پیدا کرد که هنر به نوعی در آن نفوذ نکرده باشد.

 

*نقش هنر خوشنویسی در ترویج تعالیم اسلامی و فرهنگ فاطمی

هنر باعث خلق زیبایی می شود و یکی از هنرهای زیبایی که چشم ها را نوازش می ددهد و باعث می شود انسان به تفکر بیافتد هنر خطاطی و خوشنویسی است؛ هنری که قدمتی بسی طولانی دارد.

 

هنر خطاطی، نظامی هندسی با ریشه‌ای کهن است که روح آدمی را نوازش می‌کند به عبارتی در کنار هم نشستن و هماهنگی اعجاب برانگیز و استخراج زیبایی از حروف و کلمات “خوشنویسی” نام دارد.

 

دین اسلام و قرآن و پیامبر صلی الله علیه وآله وسلم و ائمه معصومین به نگارش خط و خوشنویسی اهمیت زیادی دادند.؛ حضرت علی علیه السلام نخستین خوشنویس خط کوفی به شمار می روند و اولین خوشنویس قرآن بوده اند.

 

خدمت هنر به اسلام این بود که اولین کلام خداوند با نگارش و خط به دست مردم رسید و خوشنویسی با کتابت وحی آغاز گردید. خوشنویسی بر هنرهای دیگر هم تأثیر گذاشت و هنرهای جدیدی را به وجود آورد و آنها را رونق بخشید، به بیان قران زبان و خط ودایعی اند الهی در انسان که آدمی با آن از اسماء الله حکایت می کند و به معرفت الله نائل می گردد.

 

خوشنویسی یکی از ابزارهای دلنوازی است که می تواند به ترویج تعالیم و فرهنگ اسلامی کمک بسیاری کند چرا که عشق و علاقه به خوشنویسی تنها مربوط به ایرانیان نیست بلکه عاشقان بسیاری در سراسر دنیا دارد.

 

حضرت زهرا(س) از سیره و زندگی مثال زدنی برخوردار بودند که نیازمند ترویج و به نمایش درآوردن آن از طریق هنر است. خوشنویسی یکی از ابزارهای هنری است که با کمک آن می توان با به رسم اشعار زیبا در وصف این بانوی بزرگوار به ترویج فرهنگ ناب فاطمی کمک کرد.

 

یکی از ویژگی های اصلی آثار خوشنویسی با محوریت حضرت زهرا(س) این است که بسیاری از مفاهیمی که درباره حضرت زهرا(س) وجود دارد توسط سایر هنرها به تصویر کشیده شده است، اما تاکنون به هنر خطاطی و خوشنویسی درباره این بانوی بزرگوار اسلام (س)  پرداخته نشده است.

 

*مشق عشق برای مادر خوبی ها

«مشق مادر» یکی از آن رویدادهای هنری و زیبایی است که به مناسبت ولادت حضرت زهرا(س) ویژه بانوان هنرمند و خوشنویس به همت حوزه هنری همزمان با سراسر کشور در خراسان جنوبی اجرا شد.

 

به حوزه هنری خراسان جنوبی رفتیم محلی که قرار است رویداد هنری «مشق مادر» برگزار شود. در این رویداد پنج نفر از بانوان هنرمند و خوشنویس بیرجندی شرکت کرده اند و این رویداد بداهه نویسی بانوان خوشنویس با کتابت القاب و اسامی حضرت زهرا(س) و آیات و اشعار با موضوع مقام مادر و زن در رشته های نستعلیق و شکسته نستعلیق برگزار شده است.

 

یکی از بانوان هنرمند بیرجندی که در این رویداد شرکت کرده است در گفتگو با خبرنگار شبستان عنوان کرد: مشق مادر رویدادی زیبا است چرا که می توانیم با رقص قلم، عشق و علاقه خود را به حضرت زهرا(س) به نمایش بگذاریم.

 

وی با بیان اینکه «مشق مادر» به ترویج سیره فاطمی کمک می کند، افزود: چرا که در این رویداد اسامی و القاب حضرت زهرا(س) را به تصویر می کشانیم و باعث می شود تا مردم بیشتر با القاب ایشان آشنا شوند و به سمت درک این القاب بروند.

 

این بانوی هنرمند در خصوص علت حضورش در این رویداد گفت: «مشق مادر» فرصتی برای رقابت با سایر خوشنویسان در سراسر کشور است و می تواند سبب معرفی بانوان هنرمند خوشنویس شود.

 

*لزوم بهره گیری از هنر خوشنویسی برای ترویج سیره فاطمی

خانم «بیک زاده» یکی دیگر از بانوان بیرجندی است که در این رویداد شرکت کرده است در گفتگو با خبرنگار شبستان اظهار داشت: خوشنویسی جزو هنرهای اصیلی محسوب می شود که با هویت ایرانی عجین شده است.

 

وی با بیان اینکه حضرت زهرا(س) الگویی بی بدیل برای بانوان امروزی است، افزود: وظیفه داریم تا با هر ابزاری به خصوص هنر خوشنویسی به ترویج سیره ایشان در جامعه بپردازیم.

 

بیک زاده عنوان کرد: هنر خوشنویسی در بین تمامی قشرها دارای افراد علاقمند است و کسی نیست که جذب هنر زیبای خوشنویسی نشود و بهترین ابزار برای بیان القاب و اسامی و مرثیه نویسی برای دخت نبی اکرم(ص) است.

 

وی گفت: امیدواریم برگزاری این رویدادها برای ترویج فرهنگ اسلامی به خصوص ائمه اطهار(ع) در جامعه رواج یابد تا جوانان و نوجوانان به سمت این هنر تمایل بیشتری پیدا کنند.

 

*شرکت ۵ بانوی خوشنویس بیرجندی در رویداد «مشق مادر»

مجید کریمیان رئیس حوزه هنری خراسان جنوبی نیز در راستای برگزاری اين پویش در خراسان جنوبی گفت: امروز به یُمن ولادت حضرت زهرا(س) در ۳۱ دفتر حوزه هنری در سراسر کشور شاهد برگزاری رویدادی به نام «مشق مادر» بودیم.
وی در ادامه بیان کرد: مشق مادر، مشق عشق بانوان خوشنویس برای حضرت زهرا(س) است و در این رویداد به عشق مادر خوبی ها دستبه قلم شده اند و آثار خود را به دخت نبی اکرم(ص) تقدیم کنند.
رئیس حوزه هنری خراسان جنوبی با بیان اینکه رویداد «مشق مادر» یک رویداد همگانی در کشور است، افزود: آثار شرکت کنندگان در این رویداد به دبیرخانه کشوری ارسال خواهد شد و هم به صورت ملی و هم استانی از شرکت کنندگان تقدیر می شود.
کریمیان عنوان داشت: امسال این رویداد تنها در مرکز استان ها اجرا می شود و امیدواریم طی سال های آینده توسعه پیدا کند و شاهد حضور هنرمندان در سایر شهرها در این رویداد باشیم.
وی با اشاره به اینکه امروز پنج شرکت کننده از بیرجند در رویداد مشق مادر شرکت کرده اند، گفت: مراسم اختتامیه و معرفی برگزیدگان این رویداد در ۶ بهمن ماه ۱۴۰۱ برگزار خواهد شد.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند