روایتی از یک همراهی زمستانی در نقطه صفر مرزی؛
مراسم رونمایی از کتاب «یک زمستان با کولبرها» برگزار شد

07:000

مراسم رونمایی از کتاب «یک زمستان با کولبرها» اثر صادق امامی خبرنگار روزنامه فرهیختگان در حوزه هنری استان تهران برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی حوزه هنری، مراسم رونمایی از کتاب «یک زمستان با کولبرها» ظهر شنبه ۱۱ تیر با حضور نویسنده و جمعی از اهالی رسانه و فرهنگ از جمله مهدی رمضانی دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشور، اکبر نصراللهی، رئیس دانشکده ارتباطات دانشگاه آزاداسلامی-تهران مرکز، علی‌اکبر شیروانی مدیرعامل انتشارات سوره‌مهر، محمدامین ایمانجانی مدیرمسئول روزنامه فرهیختگان و صابر خراسانی مجری و شاعر  همراه بود.

«یک زمستان با کولبرها»روایتی از همراهی صادق امامی با کولبرها در نقطه صفر مرزی است که بخشی از آن‌ها پیش از این به صورت گزارش در روزنامه فرهیختگان منتشر شده است.

در این مراسم علی‌اکبر شیروانی ضمن عرض تبریک بابت انتشار کتاب، عنوان کرد: این کتاب از یک جهت برای من بسیار مهم است که به سراغ یک مسئله اجتماعی رفته است و طبق تعاریف علوم اجتماعی همراه با جامعه مدرن مسائل اجتماعی هم وجود خواهد داشت. نکته مهم این است که به آن پرداخته شود. مجموعه‌ای از اصلاح قوانین کار و اجتماعی در انگلستان مدیون کتاب‌های چارلز دیکنز است که به آن مسائل از دریچه ادبیات پرداخته است. برای بنده مهم این است که انتشارات سوره‌مهر به مسئله اجتماعی به نام کولبری که طی سال‌ها در رسانه مطرح می‌شد، در قالب کتاب جامع و عمیق پرداخته است. معتقد هستم اگر قرار است این مسائل حل شود نیاز به گفت‌وگو کردن دارد و این کار آقای امامی کمک می‌کند که به صورت عمیق‌‌تر به این مسئله پرداخت شود. تشکر ویژه‌ای از روزنامه فرهیختگان دارم که در چندسال اخیر با شجاعت و شهامت به خبرنگاران اجازه دادند که به سراغ موضوعات حساس بروند.

در ادامه صادق امامی، نویسنده «یک زمستان با کولبرها» اشاره کرد که در ایران این مشکل وجود دارد که چالش‌ها توسط رسانه‌های بیگانه بیان می‌گردد و ادامه داد: در سال ۹۸ که دو نوجوان در ماجرای کولبری فوت کردند اخبار را می‌شنیدم و متوجه می‌شدم کسی که این کار را انجام می‌دهد به دلیل بحث معیشت است. عده‌ای تلاش کردند از مرگ این دو نوجوان یک بسته سیاسی تدوین کنند. در رسانه‌های داخلی جز پیام حمایت آقای جهانگیری از خانواده این دو نوجوان که منتهی به اهدای یک جلد قرآن منجر شد، خبری نبود. رسانه‌های غربی به شدت به مراسم سوگواری و تحلیل این ماجرا می‌پرداختند. من دلم به حال این دو نوجوان سوخت که به دلیل معیشت به کولبری روی آورده بودند اما ماجرا تبدیل به یک میتینگ سیاسی شده بود.

وی گفت: به عنوان خبرنگار در دی ماه ۱۳۹۸ به مرز مریوان رفتم و با کولبران همسفر شدم. گزارش آن با عنوان ۱۳ کیلومتر با کولبرها منتشر شد. بعد از آن احساس کردم همچنان حرف‌های ناگفته‌ای باقی مانده است. مجدداً بهمن ۱۳۹۸ به مرزهای سردشت، پیرانشهر، سقز و مریوان رفتم و اطلاعات زیادی کسب کردم. مثلاً این که در هر مرز نوع کالاها متفاوت است و یا این که در برخی از مرزها گروهک‌های تروریستی حضور دارند که مالیات می‌گیرند و بخشی از منابع گروهک‌ها از همین مبالغ است. جالب بود که این کار نیاز به تحصیلات خاص و یا کارت پایان خدمت و دیگر چارچوب‌ها ندارد. این بود که حس کردم اگر به این موضوع پرداخت نشود اوضاع بسیار بدتر می‌شود. اکنون کولبری تنها در روستاهای مرزی رخ نمی‌دهد بلکه افراد از دیگر نقاط به مرز می‌آیند تا این کار را انجام دهند. این یک زنگ خطر است. چرا که آسیب‌های اجتماعی بسیاری را به دنبال خود دارد. مثلاً مصرف مواد مخدر برای تأمین نیرو و قدرت برای حمل بار. من خواستم خودمان از مشکل در کشورمان صحبت کنیم نه اینکه دیگر رسانه‌ها آنطور که خودشان تمایل دارند نقل کنند. امروز جمهوری اسلامی نیاز به شبکه‌ای از خبرنگاران دارد که آزادانه‌تر کار کنند و سیستم باید متوجه شود به خبرنگاران نیاز دارد.

همچنین در مراسم رونمایی این کتاب دکتر اکبر نصراللهی، رئیس دانشکده ارتباطات دانشگاه آزاداسلامی-تهران مرکز با بیان این که دنیای رسانه و ارتباطات پر از دوگانه است، بیان کرد: دنیای روزنامه‌نگاری دنیای پر از دوگانه خطرات و خاطرات است. اگر روزنامه‌نگاران فقط به خاطرات توجه داشته باشند و تنها منبع اطلاع‌رسانی باشند و تحلیلی به مخاطبان ارائه ندهند به درد نمی‌خورد. طیفی از خبرنگاران تنها به روند اداری اکتفا نمی‌کنند و منافع مردم و کشور برایشان در اولویت است. آقای صادق امامی نیز از جمله خبرنگارانی است که با وجود خطرات و مشکلات به موضوعات راهبردی نظام و مردم توجه دارد. دوگانه‌های دیگری نیز در این حرفه وجود دارد. یکی دیگر از دوگانه‌ها مسئول‌محور و مردم‌محور است. بسیاری از خبرنگاران ما به جای این که طرف مردم باشند در طرف مسئولین هستند. اگر فقط همین یک آسیب را درنظر داشته باشید در نگاه و راهبرد شما بسیار مشکل ایجاد خواهد کرد. روزنامه‌نگاران و خبرنگاران نباید خود را تنها راوی،کاتب و میکروفون مسئولین بدانند. بلکه باید بررسی کنند و از تک بعدی بودن خارج شوند و جامعه‌نگر باشند. روزنامه فرهیختگان و آقای امامی تلاش دارند که جامع‌نگر باشند و تنها توجهشان به مسئول و مرکز نباشد. آن‌ها تلاش دارند که مردم و حاشیه را ببینند. این کتاب و کارهایی که آقای امامی انجام دادند در راستای همین تلاش است. نمی‌شود که مطبوعات مثل سابق فقط در تولید خبر فعال باشند. حتماً باید به سمت روزنامه‌نگاری تحقیقی بروند و تولید اختصاصی داشته باشند و این لازمه ادامه حیات مطبوعات است.

وی همچنین ادامه داد: بپذیریم که در بسیاری از موضوعات اساسی کشور،  روایت اول نداریم. یعنی دیگران زمین بازی و شیوه بازی را می‌چینند و بعد رسانه‌های ما در زمین آن‌ها بازی می‌کنند و روایت را تکرار می‌کنند. این بدترین ضربه را به مردم و نظام می‌زند.حتی همین موضوع کولبرها هم  ابتدا توسط دیگران روایت شده بود و بعد ما ورود پیدا کردیم. این کار درخور تقدیر است اما روایت اول نیست و افکار عمومی را دیگران شکل داده بودند. ای کاش به روزی برسیم که قبل از این که دشمن زمین بازی را بچیند و افکار عمومی را تهدید کند ما ورود پیدا کنیم. رویکرد امروز رسانه‌ها کمی سنتی و انفعالی است. باید به سمت روزنامه‌نگاری تحقیقی رفت که در کنار طرح مشکل، راه‌حل هم ارائه شود و این امیدبخش است.

در ادامه محمدامین ایمانجانی، مدیر مسئول روزنامه فرهیختگان با اشاره به این که تبدیل یک گزارش به یک کتاب تکمیل حلقه ژورنالیسم تحقیقی است، گفت: این کار باعث انگیزه و نگاه بهتر و اتفاق خوب در فضای رسانه‌ای کشور است. این که خبرنگار با دغدغه‌مندی یک موضع را دنبال کند نیازمند حمایت مجموعه‌هایی مثل حوزه هنری و انتشارات سوره‌مهر است. نوع رویکرد و پرداخت آقای امامی به موضوعات ما را سر ذوق می‌آورد. آقای امامی سخت اقناع می‌شود و این نشان می‌دهد که خودش دارای فکر و عقیده است. وقتی این اقناع صورت گرفت منتظر چیزی نمی‌ماند و به دنبال موضوع می‌رود. موضوعاتی که ایشان دنبال کردند مثل ماجرای بندر ماهشهر، افغانستان و یا حتی موضوع مهرشاد سهیلی و فساد مجموعه زیتون موضوعاتی هستند که از اطرافیان ممکن است فشار بیاورند اما لطف‌هایی مثل لطف انتشارات سوره‌مهر که در دل این ماجراها و فشارها کتاب را چاپ می‌کند ما را دلگرم می‌کند و انگیزه می‌شود که از تهدیدها، فرصت بسازیم.

همچنین صابرخراسانی مجری و شاعر با بیان این که کتاب را مطالعه کرده است بیان کرد: من از ظرافت این اثر لذت بردم و هنوز از سرمای کتاب، سردم است. مردم مرزنشین ما در دفاع مقدس خودشان را سپر کردند تا ما راحت زندگی کنیم و اکنون نیز برای امرار معاش هم از جان خودشان می‌گذرند. آقای امامی خط شکن این مسیر هستند تا ما بتوانیم درباره کولبرها سخن بگوییم. کاش این رونمایی در معرض عموم صورت میگرفت تا مردم بدانند که برای آن‌ها دغدغه داریم. کاش بتوان برای کولبرها کارهای بیشتری انجام داد. مردم مرزنشین ما متأسفانه بسیار دغدغه و مشکل دارند که باید دیده شود.

در بخش پایانی این مراسم آیین رونمایی از کتاب «یک زمستان با کولبرها» توسط مسئولین حاضر در جلسه انجام شد.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند