فاضل: قطره‌های هنر به دریای پیروزی می‌رسند

03:000

رباب فاضل که در نمایشگاه کارتون، کاریکاتور و پوستر «فلسطین تنها نیست» شرکت کرده، معتقد است: حضور هر یک از هنرمندان در نمایشگاه‌های داخلی و بین‌المللی به دنیا ثابت می‌کند که ما همراه فلسطینیان هستیم و این راهی برای رساندن این پیام به کشورهای مختلف و دشمن است و درباره ظلمی که به مردم مظلوم فلسطین می‌شود، آگاهی‌بخشی می‌کند.
به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، رباب فاضل هنرمند شرکت‌کننده در نمایشگاه کارتون، کاریکاتور و پوستر «فلسطین تنها نیست» که این روزها به مناسبت فرارسیدن روز قدس در حوزه هنری در جریان برگزاری است، درباره سه اثر ارسالی خود به این رویداد توضیح داد: من سه اثر به این نمایشگاه فرستادم. یکی از آن‌ها گروهی است و دو اثر دیگر انفرادی. یکی از آثار انفرادی تصویر دستی است که تبدیل به عصای شیطان شده است و ترکیبی از نماد صهیونیسم و عصای شیطان است که در واقع پیام آن همکاری و همراهی شیطان با صهیونیسم در جنایت‌ها و کشتارهای جمعی و ظلم علیه فلسطینیان است. اثر دیگر، تصویری از تیر و کمانی است که فلسطینیان با آن سنگ پرتاب می‌کنند و تنها سلاحشان است. این تیر و کمان در این اثر جوانه زده است و نماد استقامت و رویش فلسطین است.

وی افزود: اثر دیگر که در همراهی با ایمان ماندگاری خلق شده است و اجرا و ایده‌پردازی اثر را وی بر عهده داشته است، لحظه پیروزی بر اسرائیل را در بر می‌گیرد و همراهی یک سرباز ایرانی و یک سرباز حزب‌الله که همراه هم دشمن را شکست داده‌اند.

فاضل درباره اهمیت نشر فرهنگ مقاومت در آثار تجسمی و فضاهای هنری عنوان کرد: این اصطلاح که «قطره قطره جمع گردد وانگهی دریا شود» یک واقعیت است. شاید من اثر خود را یک اثر تنها ببینم، اما حضور هر یک از هنرمندان در نمایشگاه‌های داخلی و بین‌المللی به دنیا ثابت می‌کند که ما همراه فلسطینیان هستیم و این راهی برای رساندن این پیام به کشورهای مختلف و دشمن است و درباره ظلمی که به مردم مظلوم فلسطین می‌شود، آگاهی‌بخشی می‌کند. همچنین مقابله‌ای با بازخوردهای غلط شبکه‌های خارجی و رسانه‌های معاند است.

وی ادامه داد: دین اسلام نیز از سویی دیگر بارها بر این تأکید کرده است که هر جا صدای مظلومی را می‌شنوید، خنثی و بی‌تفاوت نباشید. به هر حال هنرمندان نیز از ابزار هنر و توانایی‌شان برای این منظور بهره می‌گیرند. به این امید که صدایمان به گوش مردم جهان برسد.

این هنرمند درباره همراهی هنرهای تجسمی با فضای مجازی و بستر اینترنت در ماجرای شیوع ویروس کرونا بیان کرد: به‌نظرم این یک مزیت کرونا بود. مردم عادت کرده‌اند که از فضای مجازی به عنوان بسترهای هنری و دنبال کردن عرصه‌های مختلف استفاده کنند. هنرمندان نیز از ابتدای شیوع ویروس کرونا برای آگاهی و اطلاع‌رسانی به مردم پای کار آمدند و دست به دست هم دادند و آن‌ها باز هم از ابزار هنر برای این منظور بهره بردند و به نظرم توانستیم در کاریکاتور، طراحی پوستر، موشن و…، درباره کرونا و شیوه‌های رفتار درست در فضاهای عمومی اطلاع‌رسانی کنیم.

وی در پایان پیشنهاد داد: به‌نظرم حالا که امکان بازدید حضوری برای هنرمندان از نمایشگاه نیست، بهتر است تصاویر آثار در فضای مجازی به‌طور گسترده‌تری منتشر شود تا هنرمندان در جریان کارهای یکدیگر قرار بگیرند.

گفتنی است، نمایشگاه کارتون، کاریکاتور و پوستر «فلسطین تنها نیست» به دبیری سید مسعود شجاعی‌طباطبایی در گالری ابوالفضل عالی حوزه هنری در حال برگزاری است. این رویداد در آستانه روز قدس با شرکت ۳۰۰۰ اثر از سوی هنرمندان ۶۶ کشور دنیا برگزار شده است.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند