داور سوگواره هنر عاشورايي:
شرط موفقیت در پوستر عاشورایی ابتکار و نوآوری است

02:430

داور بخش پوستر چهاردهمین سوگواره هنر عاشورایی گفت: هرکس که بتواند ابداع، ابتکار و نوآوری در پوستر عاشورایی داشته باشد، در این زمینه موفق خواهد شد.

به گزارش روابط عمومي حوزه هنري، احمد آقاقلی‌زاده که داوری بخش پوستر چهاردهمین سوگواره هنر عاشورایی را برعهده دارد در گفت‌وگو با ستاد خبری این رویداد هنری گفت: مهم‌ترین ویژگی پوستر نوآوری و انتقال سریع پیام به مخاطب است.

وی تفاوت میان پوستر با متن و نوشته را در برقراری ارتباط دانست و افزود: در پوستر، مخاطب با یک نگاه تمام نکاتی که طراح مدنظر قرار داده را درک می‌کند بنابراین نیازی به توضیح درباره محتوا و پیام یک اثر، وجود ندارد. در پوستر عاشورایی هم به دلیل اینکه مخاطب زمینه ذهنی درباره عاشورا دارد در مواجهه با بخش یا قسمت کوچکی از پوستر، پیام را به درستی درک خواهد کرد و حماسه به واسطه اثر هنری تولید شده به ببیننده القا می‌شود.

داور بخش پوستر چهاردهمین جشنواره هنر عاشورایی بیان کرد: اگرچه پوسترهای زیادی در حوزه طبیعت، حقوق بشر، محیط زیست و… کار شده ولی در پوستر عاشورایی تنها چند سال است که به همت حوزه هنری آثار تولید می‌شوند و بر همین اساس هم طراحان پوستر چشم انداز وسیعی از طراحی پوستر ندارند و فقط نگاهشان به پوسترهای سال‌های گذشته است؛ بنابراین هرکس که بتواند ابداع و ابتکار و نوآوری در این زمینه داشته باشد موفق خواهد شد.

وی تاکید کرد: معتقدم سوگواره هنر عاشورایی نباید محدود به نگارخانه شود و اگر در اقصی نقاط کشور برگزار شود و استان‌ها خود را موظف بدانند که سوگواره را در تمام شهرهای خود به نمایش گذارند و جامعیتی به این رویداد هنری ببخشند، سوگواره در مسیر رو به رشد قرار می‌گیرد.

آقاقلی‌زاده در ادامه افزود: یکی از پتانسیل‌های پوستر، قابلیت تکثیر شدن آنها است که به استان‌ها این امکان را می‌دهد تا پرینت کارهای شاخص را به تمام شهرهای خود ببرند یا در نمایشگاه‌ها و هیات‌های مذهبی مورد استفاده قرار دهند. همچنین کسانی که می‌خواهند به عاشورا و این حماسه خدمت کنند می‌توانند به صورت رايگان پوسترها را تکثیر کنند و در هیات‌ها استفاده كنند.

وی با اشاره به اینکه ترویج و تکثیر پوستر‌های شاخص می‌تواند به خوش سلیقگی هیات‌ها کمک کند و مانع استفاده از تصاویر تکراری که ریشه تاریخی هم ندارد، شود گفت: وقتی کارها به صورت دلی انجام ‌شود و طراحان استنباط خود از موضوع عاشورا را در قالب اثر هنری ارائه کنند، شاهد اتفاقات بسیار خوبی در حوزه پوستر عاشورایی خواهیم بود.

داور بخش پوستر چهاردهمین سوگواره هنر عاشورایی در پایان به اهمیت توجه به جوانان هنرمند اشاره کرد و افزود: جوانان آثار سال‌های گذشته را ندیده‌اند؛ بنابراین فراهم کردن امکانی برای نمایش پوسترهای ادوار قبل، به افزایش تجربه و سواد بصری با هدف خلق آثار جدید و نوآورانه کمک می‌کند.

بر اساس اين گزارش، چهاردهمین سوگواره هنر عاشورایی در قالب ۵ بخش پوستر و تایپوگرافی، نقاشی (دیجیتال و کلاسیک)، نقاشیخط، پرچم و کتیبه و پی‌نما برگزار خواهد شد.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند