یوسفعلی‌ میرشکاک دردوازدهمین جلسه از فصل دوم درس گفتارهای شاهنامه عنوان کرد:
ستیزها و نبردهای شاهنامه، مجال طرح شدن به دیگر ظرافت‌های این اثر نمی دهند

01:280

یوسفعلی میرشکاک، شاعر و پژوهشگر ادبی، دردوازدهمین جلسه از فصل دوم«درس گفتارهای شاهنامه » با اشاره به وجود مواد مختلف و گوناگون قابل پژوهش در شاهنامه اظهار کرد: مواد زیادی در شاهنامه مثل رنگ‌ها سنگ‌ها، جانوران و ابزارهای نبرد برای پژوهش موجود است، اما با وجود ستیزها و نبردهایی که در شاهنامه رخ می دهند، مجال مطرح شدن به این قبیل ظرافت ها و ریزه کاری ها نمی‌دهند.

به گزارش روابط عمومی حوزه هنری، یوسفعلی میرشکاک، شاعر و پژوهشگرادبی، درادامه این جلسه، که عصرسه‌شنبه، ۳ بهمن ۱۴۰۱ در سالن شماره ۴۰۷ حوزۀ هنری برگزار شد، اظهار کرد: نام‌هایی که در شاهنامه هست، بیشتر به عصر توتم پرستی برمی گردند. مثل «گرز گاوسر» که فردوسی با الهام از سر آناهیتا ساخته اند. وی اضافه کرد: گرز، ابزار اصلی نبرد ایرانیان حتی شهریاران بوده است.

میرشکاک در بخش دیگری از این نشست، از رواج و تسلط گویش فارسی تهرانی بر دیگر گویش‌های فارسی کشور مثل فارسی خراسانی و شیرازی و … ابراز تأسف و خاطرنشان کرد: صدا و سیما هم باعث شده که لهجه تهرانی شایع‌تر شود و نگرانم که تا چند سال دیگر چیزی از زبان فارسی باقی نماند.

قابل توجه است، سلسله درس‌گفتارهای شاهنامه، ساعت ۱۷ تا ۱۹ سه‌شنبه‌های هر هفته با ارائه و سخنرانی یوسفعلی میرشکاک، شاعر و پژوهشگر ادبی، در حوزه هنری واقع در خیابان سمیه، نرسیده به حافظ، روبروی کوچه پور موسی برگزارمی شود و عموم علاقه‌مندان و پژوهشگران برای شرکت در این نشست می توانند درسالن شماره ۴۰۷ در طبقه چهارم حوزۀ هنری حضور یابند.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند