مدیر هنرهای تجسمی حوزه هنری اصفهان مطرح کرد؛
«برای ایران»؛ برای وحدت

03:000

مدیر هنرهای تجسمی حوزه هنری استان اصفهان گفت: در رویداد طراحی «برای ایران» جمعی دور هم جمع شدند که اختلاف هم ممکن است داشته باشند، اما زیبایی جامعه تنوع و اختلاف است؛ در این رویداد از استان‌ها مختلف هنرمندان آمدند تا این نخ تسبیح شکل بگیرد.

به گزارش روابط عمومی حوزه هنری، مجتبی مجلسی مدیر هنرهای تجسمی حوزه هنری استان اصفهان، در حاشیه کارگاه ملی گرافیک «برای ایران» اظهار داشت: این رویداد در سه شاخه گرافیک، پوستر، کارتون و تصویرسازی در حال برگزاری است. «برای ایران» در فضایی که بسیاری دندان برای ایران عزیز تیز کردند، این رویداد یک اتفاق بزرگ فرهنگی هنری را رقم می‌زند.

وی با اشاره به اینکه ما همه برای یکپارچگی کشور عزیزمان دور هم جمع شده ایم تا فکر و مشورت کنیم و جامعه را از فضای خشونت به فضای آرامش برگردانیم تا اتفاقات بهتری رقم زده شود ادامه داد: دشمن در حال تلاش برای نابودی ایران است و از همین روی برای مقابله با این دشمن، رویداد «برای ایران» شکل گرفت و بیش از ۱۵۰ هنرمند دورهم جمع شدند تا با مشورت، جامعه را از فضای رادیکالی به یک فضای آرامش‌بخش همچون گذشته برگردانند.

این استاد برجسته گرافیک درباره چرایی برگزاری این رویداد با محور گرافیک توضیح داد: پوستر یک مدیوم زودبازده، ارزان و سریع بوده که خط مقدم رسانه‌های ما محسوب می‌شود. زبان گرافیک بسیار پویا است و در برابر دیگر مدیوم‌ها نظیر سینما، سریع و تاثیرگذار است.

مجلسی با بیان اینکه «برای ایران» مانند یک نخ تسبیح است که همه هنرمندان را گردهم آورده است تاکید کرد: توانستیم جمعی را دور هم جمع کنیم که همه هنرمند هستند و دغدغه آینده ایران را دارند. در این رویداد از استان‌های مختلف هنرمندان آمدند تا این نخ تسبیح شکل بگیرد.

وی درباره گروه های شرکت کننده در این رویداد گفت: شرکت کنندگان این رویداد گروه‌های هنری از استان‌های مختلف از جمله خراسان رضوی، فارس، خوزستان، آذربایجان شرقی، هرمزگان، البرز و هستند.

مدیر هنرهای تجسمی حوزه هنری استان اصفهان با اشاره به اینکه حضور این همه هنرمند گرافیست از سراسر ایران در این رویداد مانند یک ایران تمثیلی است، افزود: در این برنامه گروه های مختلف هنری از شهرهای مختلف ایران حضور دارند مانند مجمع طراحان آیه از اصفهان، هیئت هنر از تهران، گروه شهید حاج احمدی از قزوین، مجموعه حرا از مازندران، گروه هنری طلوع از تبریز،گروه هنری ترنج از یزد، مجمع طراحان بیت از شیراز، خانه طراحان سیستان و بلوچستان، مجمع پاک نگار از خوزستان، مجمع طراحان آفتاب از هرمزگان و…

این هنرمند با اشاره به اهمیت بالای ایده‌پردازی در فرآیند آفرینش اثر هنری گفت: بحث ایدهپردازی یکی از بخشهای مهم فرایند طراحی گرافیک است. گرافیستی که بلد نباشد فکر بکند، بلد نباشد خالق باشد و بلد نباشد ایدهپردازی بکند، در واقع هیچ چیز بلد نیست. گرافیک در خالقیت و ایدهپردازی خالصه می شود؛ اما متاسفانه در فرایندهای آموزشی و در سرفصلهای دانشگاهی، هیچ سرفصلی درباره ایدهپردازی و خلاقیت نداریم. در واقع، در دانشگاهها هنرجو و دانشجو را به صورت پیشفرض آدم خلاق می دانند و می روند سراغ بقیه فرایند تولید پوستر و این یکی از ضعفهای بزرگ گرافیک در کشورمان

گفتنی است، کارگاه ملی طراحی اکران شهری و پوستر با دستمایه گرافیک و کارتون «برای ایران» با موضوعات (ایران در آستانه فردا، آشوب، علیه پیشرفت، دیکتاتورهای خیابانی، زن، بردگی، غربگرایی، چادرهای افراشته) همچنین حضور اساتیدی چون مسعود نجابتی، سیدمسعود شجاعی طباطبایی و محمدرضا دوست‌محمدی تا جمعه ۲۰ آبان‌ماه در سالن سعدی حوزه هنری اصفهان ادامه دارد.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند