در نمایش‌های رویدادمحور مستند «هیچ‌کس منتظرت نیست» چه گذشت؟
ادامه اکران‌های سیار در کمپ و زندان

07:000

اکران سیار مستند سینمایی «هیچ‌کس منتظرت نیست» اثر محسن اسلام‌زاده همزمان با اکران‌های رسمی در استان‌های خراسان رضوی، تهران، کرمانشاه، قزوین و گیلان ادامه دارد.

به گزارش روابط عمومی حوزه هنری، اواخر آذرماه بود که علی طباطبایی‌نژاد معاون پخش و اکران موسسه بهمن‌سبز از آغاز به کار رسمی پخش «رویش» زنجیره سینماداری مهر با اکران مستند اجتماعی «هیچ‌کس منتظرت نیست»، محصول مرکز مستند سوره، به کارگردانی و تهیه‌کنندگی محسن اسلام‌زاده خبر داد.

هدف پخش «رویش»، رصد، کشف سوژه و هنرمند دغدغه‌مند و اتصال آثار متنوع از جهت قالب به زنجیره نمایش با تمرکز روی استعدادها و سوژه‌های کمتر دیده شده در خارج از پایتخت است.

باتوجه به اینکه شیوه اکران آثاری که توسط پخش «رویش» به نمایش درمی‌آیند، متفاوت‌تر از روش‌های متداول است؛ برای «هیچ‌کس منتظرت نیست» اکران‌های منطقه‌ای و رویدادمحور در نظر گرفته ‌شد. این اثر در نخستین گام و پیش از اکران عمومی، برای جامعه‌شناسان، استادان دانشگاه و فعالان و پژوهشگران حوزه زنان در تهران نمایش داده شد و پس از آن در استان‌های خراسان‌رضوی، کرمانشاه، قزوین و رشت به صورت رسمی و سیار اکران شد.

آنچه که در ادامه می‌خوانید گزارشی کوتاه از اکران‌های رویدادمحور این اثر سینمایی در چهار استان ایران است.

مشهد اولین میزبان «هیچ‌کس منتظرت نیست» شد

همزمان با آغاز اکران رسمی این اثر از ۲۸ آذرماه، این مستند سینمایی در همکاری با حوزه هنری خراسان رضوی نمایش خود را در شهر مشهد آغاز کرد و برای اولین بار در جمع ۲۰۰ نفره کمپ ترک اعتیاد ماده ۱۶ «حیات جاودان»، ویژه مددجویان زن به نمایش درآمد. شاید بتوان گفت این اولین نمایش یک مستند در مرکز نگهداری زنان آسیب‌دیده بود که رساندن اثر به مخاطب را هدف خود قرار داد.

اولین افتتاحیه رسمی«هیچ‌کس منتظرت نیست» در پردیس سینمایی هویزه مشهد بود و پس از آن جلسه نقدوبررسی آن با حضور مدیران کمپ‌های ترک اعتیاد مرتبط با اداره کل بهزیستی و شهرداری مشهد، مسئولان حوزه اجتماعی پایگاه‌های نواحی مختلف سپاه امام رضا (ع)، مددکاران و مشاوران اداره کل کمیته امداد امام‌خمینی (ره)، مشاوران، معاونان پرورشی نواحی هفتگانه آموزش و پرورش، هنرمندان و فعالان عرصه مستندسازی و سینما، مشاوران امور بانوان دستگاه‌های اجرایی، اعضای انجمن سینمای جوان، مجید عسگری رییس حوزه هنری استان خراسان رضوی، زهرا خاوری جامعه‌شناس، وحید بخشی عضو هیات علمی جهاد دانشگاهی و عوامل مستند برگزار شد.

زهرا خاوری جامعه‌شناس و استاد دانشگاه در این نشست اظهار کرد: این مستند روایتی زنانه از مسایل و آسیب‌هایی است که زنان با آن درگیر و در جامعه با آن مواجه هستند؛ اتفاقاتی که معمولا در جامعه ما کمتر روایت و در این سطح بدان پرداخته می‌شود. پس باید بگویم جسارت کارگردان برای به تصویر کشیدن قصه زنان آسیب‌دیده ستودنی است. ناگفته نماند که سقوط یک زن در جامعه، سقوط جامعه را به همراه دارد، پس سیاست‌گذاران و آحاد جامعه باید هشیارانه‌تر عمل کنند و در این زمینه لازم است سیاست‌ها مورد بازخوانی قرار بگیرد.

بخشی، عضو هیات علمی جهاد دانشگاهی نیز با اشاره به اینکه «هیچ‌کس منتظرت نیست» روی یک مساله اجتماعی که تاثیر زیادی روی رفتارهای روزمره افراد دارد، دست گذاشته است، مطرح کرد:‌ آن چیزی که بیشتر نیاز به مراقبت دارد و باید برای آن انرژی بگذاریم این است که میزان ورودی افراد سالم به عرصه اعتیاد و کج‌روی‌ها پایین بیاید تا مددکاران بتواند روی حوزه تخصصی خود تمرکز و به جامعه کند.

آسیب‌های اجتماعی با کمک نیروهای مردمی و نهادها قابل ترمیم است

دومین مقصد این اثر، استان تهران بود که افتتاحیه آن در قالب برنامه «پاتوق مستند» با عنوان «روایتی از نجات انسان‌هایی که هیچ‌کس منتظرشان نیست» ۱۲ دی ماه در پردیس سینمایی آزادی برگزار شد. در این جلسه نقدوبررسی احمد بخارایی جامعه‌شناس و استاد دانشگاه و مریم کثیری فعال فرهنگی‌ و رسانه درباره این مستند سخن گفتند. ناگفته نماند که پایتخت، ۱۰ روز در سینما بهمن میزبان مخاطبان این اثر سینمایی بود.

احمد بخارایی جامعه‌شناس و استاد دانشگاه نیز در سخنانی عنوان کرد: تجربه‌های خارج از کشور نشان می‌دهد که آسیب‌ها از دو طریق نیروهای مردمی و سازمان‌ها و نهادها قابل ترمیم است اما متاسفانه سازمان‌ها و نهادها علاوه بر نداشتن ارتباط ارگانیگ با یکدیگر، خود فاقد کارکرد لازم هستند. در دهه‌های اخیر سیاست‌گذاری‌های زیادی اتفاق افتاده است اما همچنان شاهد نرخ صعودی انواع نابهنجاری و انحرافات هستیم که این مساله نشان می‌دهد سیاست‌ها همچنان در بستری که پشتوانه تحقیقی و حساسیت‌‌‌های لازم را ندارد و مجری و عاملش متخصص نیست، تدوین می‌شوند و به اعتبار گذشته کاربرد لازم را ندارند.

مریم کثیری فعال فرهنگی‌ و رسانه نیز مطرح کرد: برخی از مسایل آنقدر آسیب‌های عمیق و علل بنیادین دارد که نمی‌توان به دست تغییر مدیریت سپرد؛ آن هم در کشوری که مدیرانش دائما در حال تغییر هستند و سلایق متنوعی دارند. مدیری که تجربه کارتن‌خواب‌ها، زندگی زیرزمینی و… نداشته باشد، فانتزی تصمیم می‌گیرد. واقعیت این است که هم نگاه رسانه به مشکلات زنان و هم کسانی که مدیریت و سیاست‌گذاری می‌کنند، فانتزی‌ است. زنان آسیب‌دیده نه با اجبار بلکه با حمایت، همدلی و ایجاد شرایط محیطی می‌توانند به زندگی بازگردند.

تجربه نخستین نمایش مستند در زندان مرکزی کرمانشاه

کرمانشاه سومین مقصد این مستند سینمایی بود که اواسط دی‌ماه اکران سیار و رسمی مستند را آغاز کرد. یکی از اتفاقات قابل توجه نمایش «هیچ‌کس منتظرت نیست» در کرمانشاه که با همکاری حوزه هنری استان اتفاق افتاد، اکران آن در زندان مرکزی برای بند جوانان بود. همچنین این اثر در مجتمع حرفه‌آموزی و کاردرمانی ماهیدشت، کمپ ماده ۱۶ سراب نیلوفر و کانون اصلاح و تربیت به نمایش درآمد و بیش از ۶۰۰ مددجو را به تماشا نشاند.

علاوه بر افتتاحیه این اثر در سینما بهمن کرمانشاه که با حضور علاقه‌مندان به سینمای مستند همراه بود، جلسه نمایش و نقدوبررسی این اثر با حضور افشین آزادی رییس حوزه هنری کرمانشاه، استادان دانشگاه، هنرمندان و اصحاب سینما، محسن اسلام‌زاده کارگردان و… در سالن اجتماعات حوزه هنری استان نیز برگزار شد.

افشین آزادی رییس حوزه هنری کرمانشاه درباره این اثر بیان کرد: من از محسن‌ اسلام‌زاده کارگردان «هیچ‌کس منتظرت نیست» تشکر می‌کنم که با ساخت این مستند فضا را برای طرح مسایلی درباره زنان آسیب‌دیده باز کرد و به وظیفه خود به عنوان هنرمند یعنی واکنش به مسائل اجتماعی عمل کرده است. امیدوارم این مستند باب گفتگو درباره پذیرش آسیب‌‌دیدگان ناشی از اعتیاد را باز کند و ما این افراد را کنار خود جای دهیم.

استقبال هنرمندان رشت از اکران مستند

قزوین و رشت چهارمین و پنجمین مقصد «هیچ‌کس منتظرت نیست» بودند. نمایش این مستند در دو کمپ ماده ۱۶ «امام علی (ع)» و «ساحل امن» و همچنین سینما بهمن جزو برنامه‌های اکران‌ این مستند در شهر قزوین بود که بیش از ۴۰۰ مددجو و مخاطب آن را تماشا کردند.

این مستند سینمایی در سینما سپیدرود شهر رشت با مشارکت حوزه هنری استان گیلان و در جمع هنرمندان و مستنددوستان به نمایش درآمد و در جلسه نقدوبررسی، کارگردان اثر، شنونده نظرات افراد بود.

رسول منفرد رییس حوزه هنری استان گیلان با بیان اینکه مستند «هیچ‌کس منتظرت نیست» راحت و بدون واسطه با مخاطب حرف می‌زند، اظهار کرد: فیلم در فضای آسیب‌های اجتماعی کم ساخته نشده و بسیار درباره آن بحث می‌شود اما تفاوتی که این کار با بقیه آثار دارد، این است که به جای آنکه تنها روایتی از روزگار افراد آسیب‌دیده باشد، راحت و بدون واسطه با مخاطب حرف می‌زند و تلاش می‌کند مخاطب را از سرخوردگی، خمودگی و رخوت نجات دهد و قدمی در راستای کمک به زنان و مردان آسیب‌دیده بردارد.

انوش نصر بازیگر سینما و تلویزیون که دیگر هنرمند حاضر در این جلسه نقدوبررسی بود، بیان کرد: «هیچ‌کس منتظرت نیست» مخاطب را به مساله بیکاری ارجاع می‌دهد؛ اینکه اگر افراد جامعه صاحب کار باشند و حتی بتوان با پذیرفتن زنان و مردان آسیب‌دیده کاری برای آن‌ها دست و پا کرد، کمتر با مشکلاتی که امروز با آن سروکار داریم، روبه‌رو می‌شویم. امیدوارم مسئولان بالادستی برای رفع این معضل همت و نهادهای مردمی از جمله علیزاده‌ها تکثیر پیدا کنند.

«هیچ‌کس منتظرت نیست» همچنین در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با همکاری محمدرضا پویافر مدیرکل دفتر آسیب های اجتماعی این وزارتخانه، سازمان بهزیستی کل کشور، دانشگاه سوره برای دانشجویان، پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات، فرهنگسرای خانواده و فرهنگسرای یاریگران زندگی برای علاقه‌مندان و متخصصان حوزه آسیب‌های اجتماعی نمایش داده شد.

بر اساس این گزارش، باتوجه به استقبال اهالی سینمای مستند و علاقه‌مندان به آثار اجتماعی اکران سیار این اثر همچنان ادامه دارد و مخاطبان برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند با شماره ۰۹۰۳۱۸۴۷۳۱۷ تماس حاصل کنند.

انتهای پیام/


بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند